Gaasiliit: Taastuvenergia koda tahab gaasitootjaid turult ebaausalt välja lüüa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ants Liigus/Pärnu Postimees/Scanpix

Taastuvenergia koda soovib, et Eesti riik tõstaks maagaasi aktsiisi ennaktempos ja võtaks suuna gaasivaba Eesti loomisele. Eesti Gaasiliidu sõnul ei tohi aga turult tõrjuda konkurentsivõimeliseimat energialiiki.

Eesti Gaasiliit leiab, et taastuvenergia koda ei käitu ausalt kui palub riigil energiajulgeoleku tõstmise egiidi all kergitada lähiaastail hüppeliselt gaasiaktsiisi. Nimelt saatsid taastuvenergia koda ja erametsaliit riigijuhtidele kirja, milles kihtisid tähelepanu, et Eestis on liigselt kõrge maagaasi kasutamine soojusenergia tootmisel, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Taastuvenergia koja juht Rene Tammist ütles, et kui maagaasi osakaalu vähendada, saavad turule tulla kohalikud kütused ja tööd ning leiba saaks kohalikud metsamehed.

"Meie hinnangul on tegu imporditava kütusega, see mõjutab negatiivselt meie väliskaubandusbilanssi; tegu on Venemaalt imporditava kütusega, seega toetame sellega ka teist riiki, kes sageli pole olnud meie suhtes sõbralikult meelestatud, samas kui võiksime oma energiavarustuste üles ehitada kodumaistele allikatele," arvas ta.

Tammist meenutas, et Euroopa Komisjoni hiljutistes maagaasiga varustatuse stressitaluvustestides ei saavutanud Eesti just kuigi head tulemust.

Tammist lisas, et kõige olulisem on siiski gaasiaktsiisi ennaktempos tõstmise eesmärgiks anda kohalikele metsameestele tööd ja leiba. Samas on kõlanud ka väited, et taastuvenergia koja vastuseis takistada Narva jaamades puidupõletamist, see viib metsameestelt hoopis suurema tuluteenimise võimaluse.

Eesti Gaasiliidu tegevdirektor Tõnis Kukk ütles, et tegemist on võitlusega taastuvenergia eksistentsi nimel ning seda eelist soovitakse läbi konkureeriva energialiigi positsiooni halvendamise, mitte läbi ausa konkurentsi. Kukk lisas, et gaasi puhul ei saa enam rääkida vaid Venemaalt pärit gaasist ning ka Eesti riigijuhtide pingutused on suunatud gaasi tarneahela mitmekülgsemaks muutumise suunas.

"Kui arvestame seda, et võrreldes teiste kütustega on maagaas üks puhtamaid kütuse liike ning vaatame, mis teevad viis Lääne-Euroopa ja maailma mõistes suurtegijat, ei näe ma põhjust, miks maagaas peaks Eesti turult kaduma," lausus Tõnis Kukk. Tema sõnul tasub Eestilgi silmas pidada gaasitranspordi arenguid: luuakse Nord Streami haru, samas ka Leedu LNG terminali. Need näited on põhjuseks, miks Kuke hinnangul Eestigi maagaasi tarnimisest loobuma ei peaks.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: