Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Olbrychski palus Mihhalkovilt abi seoses Ukraina režissööri Sentsovi kohtuasjaga

Daniel Olbrychski
Daniel Olbrychski Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kuulus Poola näitleja, Poola Filmiakadeemia liige Daniel Olbrychski kirjutas avaliku kirja Vene režissöörile Nikita Mihhalkovile, paludes abi seoses Ukraina režissööri Oleg Sentsovi kohtuasjaga.

Olbrychski sõnul oli ta püüdnud Mihhalkoviga ühendust võtta juba enne Sentsovi kohtuprotsessi algust, kuid vastust ei järgnenud, vahendas Poola Raadio veebileht tema avalikku kirja.

Doni-äärse Rostovi kohus mõistis terroristliku ühenduse loomises süüdistatava Sentsovi augustis 20 aastaks range režiimiga kolooniasse. 24. novembril arutab Venemaa ülemkohus Moskvas tema apellatsioonkaebust.

Venemaa uurimisversiooni kohaselt lõi Krimmis elanud Sentsov seal "terroristliku organisatsiooni", mis oli Venemaal keelustatud Paremsektori struktuuriallüksus. Sentsov on süüdistust eitanud. Tema sõnul on kohtuasi fabritseeritud ning poliitilise iseloomuga.

"Arvan, et see asi on niivõrd tähtis, et enne järjekordset kohtuistungit, mis toimub 24. novembril Moskvas, üritan Sinuga veel kord ühendust võtta. Seekord avaliku kirja abil," kirjutas Olbrychski Mihhalkovile, nimetades teda tänapäeva kino üheks suuremaks režissööriks, suurepäraseks, sügavaks ja targaks inimeseks ning enda vene vennaks.

"Ma ei usu, et Sa võid mõelda ja tunda teisiti kui kõik need suurepärased režissöörid maailma eri riikides, kes kirjutasid alla president Putinile saadetud kirjadele meie Ukraina kolleegi kaitseks. Esimese instantsi kohtu julmus meenutab meie ühise tsivilisatsiooni ja kultuuri kõige süngemaid kohtuotsuseid. Sinu Poola vennana kutsun Sind üles ja anun, et Sa teeksid midagi. Meist kõigist oled sa kõige lähemal nii oma presidendile kui ka sellele kohtuasjale," kirjutas Olbrychski.

Poola Filmiakadeemia on varem avaldanud protesti Ukraina režissööri arreteerimise ja hiljem talle langetatud ebaõiglase kohtuotsuse pärast.

Poola Filmiakadeemia ja Euroopa Filmiakadeemia ühisele kirjale Venemaa presidendile Vladimir Putinile andis allkirja üle 1000 tuntud filmi- ja kultuuritegelase kogu Euroopast. Nende hulgas oli 250 poolakat.

Euroopa Parlamendi saadikud võtsid 10. septembril vastu resolutsiooni, milles nõudsid tungivalt, et Venemaa vabastaks Eston Kohveri, Oleg Sentsovi, Nadija Savtšenko ja aktivist Oleksandr Koltšenko.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: