Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mihhalkov Olbrychskile: Putin ei saa kohut mõjutada

Režissöör Nikita Mihhalkov
Režissöör Nikita Mihhalkov Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Vene režissöör Nikita Mihhalkov vastas Poola näitleja Daniel Olbrychski avalikule kirjale, milles ta palus abi seoses Ukraina režissööri Oleg Sentsovi kohtuasjaga.

Doni-äärse Rostovi kohus mõistis terroristliku ühenduse loomises süüdistatava Oleg Sentsovi augustis 20 aastaks range režiimiga kolooniasse. Täna arutas Venemaa ülemkohus Moskvas tema apellatsioonkaebust ja jättis kohtuotsuse muutmata. Mihhalkovi vastuse sisust rääkis Olbrychski ise, vahendas Poola Raadio veebileht.

"Nikita Mihhalkov andis mõista, et president Putin ei saa kohtu otsusesse sekkuda. Samal ajal võib ta kasutada armuandmisõigust," ütles Olbrychski.

Ta märkis, et Mihhalkov toonitas, et president saab kellelegi armu anda alles pärast lõplikku kohtuotsust. Tema sõnul kirjutas Mihhalkov: "Me jälgime asja tähelepanelikult ja teeme kõik, mis võimalik, juhul kui Sentsov on süütu."

"Olen sageli Mihhalkovile nina alla hõõrunud, et venemaalased võtsid oma usu üle Bütsantsist, aga meie Roomast. Siit on meil veidi erinevad vaated maailmale, kuna Bütsantsis tuleneb võim Jumalast. Mihhalkov vastas mulle, et tema riik ei ole sedavõrd bütsantslik ja president ei saa kohtusse sekkuda," rääkis Olbrychski

"Arvan, et see asi on niivõrd tähtis, et enne järjekordset kohtuistungit, mis toimub 24. novembril Moskvas, üritan Sinuga veel kord ühendust võtta. Seekord avaliku kirja abil," kirjutas Olbrychski 17. novembril Mihhalkovile, nimetades teda tänapäeva kino üheks suuremaks režissööriks, suurepäraseks, sügavaks ja targaks inimeseks ning enda vene vennaks.

"Ma ei usu, et Sa võid mõelda ja tunda teisiti kui kõik need suurepärased režissöörid maailma eri riikides, kes kirjutasid alla president Putinile saadetud kirjadele meie Ukraina kolleegi kaitseks. Esimese instantsi kohtu julmus meenutab meie ühise tsivilisatsiooni ja kultuuri kõige süngemaid kohtuotsuseid. Sinu Poola vennana kutsun Sind üles ja anun, et Sa teeksid midagi. Meist kõigist oled sa kõige lähemal nii oma presidendile kui ka sellele kohtuasjale," kirjutas Olbrychski.

Venemaa uurimisversiooni kohaselt lõi Krimmis elanud Sentsov seal "terroristliku organisatsiooni", mis oli Venemaal keelustatud Paremsektori struktuuriallüksus. Sentsov on süüdistust eitanud. Tema sõnul on kohtuasi fabritseeritud ning poliitilise iseloomuga.

Kohus mõistis Ukraina režissööri süüdi vaatamata sellele, et süüdistuse peamine tunnistaja Gennadi Afanasjev võttis enne kohut oma tunnistuse tagasi, öeldes, et andis selle piinamise tõttu.

Poola Filmiakadeemia on varem avaldanud protesti Ukraina režissööri arreteerimise ja hiljem talle langetatud ebaõiglase kohtuotsuse pärast.

Poola Filmiakadeemia ja Euroopa Filmiakadeemia ühisele kirjale Venemaa presidendile Vladimir Putinile andis allkirja üle 1000 tuntud filmi- ja kultuuritegelase kogu Euroopast. Nende hulgas oli 250 poolakat.

Euroopa Parlamendi saadikud võtsid 10. septembril vastu resolutsiooni, milles nõudsid tungivalt, et Venemaa vabastaks Eston Kohveri, Oleg Sentsovi, Nadija Savtšenko ja aktivist Oleksandr Koltšenko.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: