Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põlvamaa mets peitis endas Eesti kõrgeimat kuuske ja mändi

{{1448949080000 | amCalendar}}
Foto: PM/Scanpix

Metsateadlased tuvastasid novembri lõpus Põlvamaal Veriora vallas uued männi ja kuuse kõrgusrekordid.

Tegelikkuses avastas terve elu metsamehe ametit pidanud RMK Kagu regiooni metsakasvataja Kaarel Tiganik kahtlaselt kõrge puu juba paari aasta eest, mõõtmisteni, mis valmistasid suure üllatuse kõigile, jõuti aga alles tänavu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mõõtmiste käigus selgus, et see puu on 48,6 meetrit kõrge. See oli ikka siuke üllatus ja veel suurem üllatus, et siin kõrval on veel sama suured puud, kuigi natuke küll madalamad, aga ikkagi Eesti kõige kõrgemad puud," rääkis Tiganik, kes lisas, et õhtul pärast mõõtmist ta väga magada ei saanud.

Koht, kus puud asuvad, on metsameeste poolt juba nimetatud Ootsipalu hiiglaste oruks, sest mitte ainult kuusk, mis praeguse hetkega on Eesti kõige kõrgeim puu, ei ole siin ülikõrge ja ülivõimas puu, vaid terve see org on neid täis.

Piisabki end vaid Eesti kõige kõrgema kuuse juurest natuke näoga metsa poole pöörata ja seal seisabki Eesti kõrgeim mänd, mille pikkuseks 46,6 meetrit. Seega on orus asvuad kõrgeimad puud Järvselja omadest vastavalt 4,5 ja 4,2 meetrit kõrgemad.

RMK Põlvamaa metsaülema Andres Sepa hinnangul võib olla oru kausikujulise maapinna tõttu toitaineid puudele ligi valgunud. "Kuna need puud on hakanud kasvama oru põhjas, siis on konkurents valguse järele neile kõige tähtsam, mille poole nad püüavad. Eks see on neid tagant tiivustanud neid kasvama," arvas Sepp.

Täppismõõteriistadega puid mõõtmas käinud maaülikooli geodeetik Harli Jürgenson tõdeb, et eraldi meil Eestis kõige kõrgemaid puid ei otsida, aga nende avastamine on oluline rahva iseteadvusele. "Teame, et suurt osa Eestist katab mets ja kui me rohkem ka sellest metsast teame, seda huvitavam ja kasulikum meile kõigile," märkis Jürgenson

RMK plaanib Ootsipalu hiiglaste orus teha omaniku kaitset ehk majandada metsa nii et puuhiiud ei jääks tuuletele avatuks. Samuti plaanitakse hiiglaste org viitadega märgistada.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: