Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laste risthambumuse puhul tuleb tasuta ravi ilmselt veel aasta oodata

Hambaravihüvitis prognoositud kasutust pole leidnud.
Hambaravihüvitis prognoositud kasutust pole leidnud. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Haigekassa on asunud kaasajastama pea kümme aastat muutumatuna püsinud hambaravi teenuste nimekirja ning diagnooside loetelu. Ortodondid on juba aastaid taotlenud kahe diagnoosi lisamist, mis võimaldaks lastel tasuta ravida ka rist-ja sügavhambumust.

Ortodontide selts on korduvalt taotlenud haigekassalt diagnoosiloetelu laiendamist, mis võimaldaks haigekassa rahastust ka näiteks risthambumuse ja sügavhambumuse ravi korral.

Doktor Katri Hermani sõnul võib maailma ja Euroopa uuringutele tuginedes öelda, et rist- ja sügavhambumuse diagnoosiga on 20 protsenti lastest. Kui näiteks praegu saaks laps risthambumuse diagnoosi, tuleks ravi perel ise kinni maksta. Raha puudusel võib jääda kindlasti paljudel ka ravi alustamata. Samas on soovitav näiteks risthambumust ravida võimalikult vara.

"Vastasel juhul võib hambumusanomaalia süveneda, risthambumuse puhul võib tekkida näo asümmeetria, sügavhambumuse puhul saab traumeeritud hammaste kinnituskude ja lõualuude kasv on häiritud," rääkis ortodont Katri Herman.

Ka teenuste nimekirja, mis koostati umbes 10 aastat tagasi, soovitakse lisada kaasaegseid diagnostika ja raviteenuseid.

Lootust mõlemaks praegu on, sest haigekassa on algatanud teenuste nimekirja kaasajastamise.

"Diagnooside loetelu oleme me ikkagi üle vaadanud siis, kui me vaatame kui me vaatame üle kogu eriala teenuste loetelu. Me oleme üritanud seda perioodi lühendada, sest osad erialad on mõnda aega üle vaatamata. Enam-vähem viie aastase intervalliga üritame me kõik erialad üle käia. Plaan on lõpule jõuda 2016. aasta lõpuks selleks, et uus loetelu hakkaks kehtima alates 2017. aasta esimesest jaanuarist," ütles Kadri Popilenkov haigekassa ravikindlustushüvitiste osakonnast.

Doktor Hermani sõnul taotlevad nad lisaks kuuele raskemale diagnoosile veel nimetatud kahe lisamist. Ideaalis võiks aga haigekassa toetada kõikide laste hambumusanomaaliate ravi.

"Ülejäänud võib liigitada rohkem või vähem esteetiliste probleemide alla," märkis ta.

2013. aastal oli hambaraviteenustele haigekassa eelarves ette nähtud 19,7 miljonit eurot, 2014. aastal 20,6 miljonit ja tänavune prognoos on kahe miljoni euro võrra suurem.

Marek Vink hambaarstide liidust lisab, et hambaraviteenuste hinnakiri on püsinud sama pea 10 aastat.

Kadri Popilenkov haigekassast täpsustas, et hinnakiri hakkas kehtima 2006. aastast. "Kaasajastatud seda eriala vahepeal ei ole, aga me ei saa öelda, et need hinnad on olnud muutumatud, sest kogu tervishoiuteenuste loetelu üleselt muudetakse ju palgakomponenti ja üldkulude komponenti sõltumata sellest, mis aastal, millist eriala kaasajastatakse. Nende komponentide kasvu tulemusel on ikkagi hinnad tõusnud," sõnas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: