Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Hanso ja Niinistö tutvusid Liibanoni julgeolekuolukorraga

Kaitseminister Hannes Hanso lõpetas täna koos oma Soome kolleegi Jussi Niinistöga visiidi Liibanoni, mille käigus tutvuti ÜRO rahuvalvemissioonil UNIFIL teenivate kaitseväelaste ülesannetega ning piirkonna julgeolekuolukorraga.

Kaitseminister ütles kohtumisel Eesti kaitseväelastele, et nende teenistusel UNIFIL-is on selge välispoliitiline dimensioon, see on üks vahenditest, millega hoida Eesti head rahvusvahelist mainet.

"Eesti ning kogu Euroopa turvalisus ja ohud ei alga mitte meie riigipiiridel, vaid oluliselt kaugemalt. Eesti julgeoleku seisukohalt on oluline sellise laiema pildi nägemine ja stabiilsusesse panustamine," ütles Hanso. "Stabiilsuse ja rahu hoidmine kodust kaugel, Lõuna-Liibanonis, on väga oluline, sest see takistab probleemide jõudmist meie koduukseni. Tänan teid teenistuse eest, millega te muudate maailma rahulikumaks."

Hanso sõnul on Eesti jaoks oluline, et meie kaitseväelased teenivad Lõuna-Liibanonis Soome kontingendi koosseisus.

"Ka ühisvisiit koos Soome kaitseministriga on meie kahe riigi kaitsealase koostöö rõhutamiseks," märkis Hanso. "Me tahame arendada Soomega lähedasi ja praktilisi kaitsealaseid suhteid ning ühine osalemine välisoperatsioonil on selleks parim võimalus."

Kaitseminister tutvus visiidi käigus Eesti kaitseväelaste eluolu ja teenistusega baaslaagris, samuti anti talle ülevaade piirkonna olukorrast. Hanso osales koos kaitseväelastega patrullis, mille käigus kohtuti kohalike omavalitsus- ja julgeolekujuhtidega.

Eesti ja Soome kaitseministrid külastasid visiidi käigus UNIFIL-i peastaapi ning arutasid UNIFIL-i ülema Itaalia kindralmajor Luciano Portolano missiooni tegevuse ja tulevikuarengute üle. Samuti kohtusid kaitseministrid Liibanoni kaitseväe juhataja kindral Jean Kahwaji’ga ning said ülevaate riigi julgeolekuolukorrast ja regioonis toimuvate konfliktide võimalikest arengutest.

UNIFIL-i ülesandeks on kontrollida Iisraeli-Liibanoni vahelist kontrolljoont, nn sinist joont (Blue Line), seda ka koostöös Liibanoni relvajõududega. Eesti osaleb UNIFIL-is Soome-Iiri pataljoni FINIRISHBATT koosseisus alates möödunud aasta maist.

Kaitseväelaste põhiliseks ülesandeks on teostada päevaseid ja öiseid patrulle maasturite ning soomukitega, et näidata UNIFIL-i kohalolekut ning kontrollida konflikti osapoolte vahel sõlmitud kokkulepetest kinnipidamist. Samuti mehitavad Eesti kaitseväelased vaatlusposte ning täidavad muid rahuvalvealaseid ülesandeid.

Soome-Iiri üksus koosneb umbes 500 rahuvalvajast, neist 350 on Soome ja 38 Eesti kaitseväelast. UNIFIL on nii Eesti kui Soome suurim välisoperatsioon.

UNIFIL (United Nations Interim Force Lebanon) on ÜRO rahuvalvemissioon, mis loodi 1978. aastal eesmärgiga tagada Iisraeli vägede taandumine Lõuna-Liibanonist, taastada rahvusvaheline rahu ja julgeolek ning aidata Liibanoni valitsusel taastada riigivõim.

UNIFIL-i koosseisus teenib rohkem kui 10 000 sõjaväelast ning 1000 tsiviilametnikku kokku 39 eri riigist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: