Ukraina peaprokurör Viktor Šokin astus tagasi, valitsuse umbusalduseelnõu võeti menetlusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1455638977000 | amCalendar}}
Foto: VALENTIN OGIRENKO/Reuters/Scanpix

Ülemraada Petro Porošenko bloki saadik Mustafa Nayyem säutsus, et peaprokurör Viktor Šokin on otsustanud presidendi palve täita ja tagasi astuda. Ühtlasi võeti ülemraadas menetlusse ka Arseni Jatsenjuki valitsuse umbusalduseelnõu.

Allikate sõnul esitas Šokin tagasiastumispalve täna hommikul, vahendavad Unian ja Reuters.

Vihjet on kinnitanud ka prokuratuur.

Ukraina president Petro Porošenko teatas täna, et koos tänase valitsusega peaks tagasastumisavalduse kirjutama ka surve alla jäänud peaprokurör Viktor Šokin.

"Täna hommikul oli mul kohtumine ja põhjalik arutelu peaprokuröriga (Viktor Šokin - Toim.). Ma tegin Viktor Nikolajevitšile ettepaneku kirjutada tagasiastumisavaldus. Viktor Šokin viis ellu need reformid, mille suhtes osutati peaprokuratuuris vastupanu aastakümneid. Teisest küljest aga ei õnnestunud peaprokuratuuril kahjuks pälvida ühiskonna usaldust. Ja just seetõttu on päevakorras peaprokuröri tagasiastumise küsimus," seisab presidendi veebilehel avaldatud Porošenko pöördumises.

Porošenko ütles, et Jatsenjuki valitsus on kaotanud avalikkuse toetuse ja on teinud pigem vigu kui saavutanud midagi. Samas lisas ta, et Ukraina peaks püüdma vältida erakorralisi valimisi.

Presidendi partei sõnul palub ta parlamendil pidada umbusaldushääletuse mõne tunni jooksul.

Jatsenjuki ametist lahkumine näitaks üha kasvavat pettumust liidrite üle, kes valiti pärast 2013.-2014. aasta ülestõusu.

Jatsenjuk ei olnud parlamendis kõneldes selgesõnaline selle kohta, kas astub tagasi või mitte, kuid lisas, et kes iganes on peaminister, Ukraina ainus valik on täita neid reforme, mida rahvusvahelised laenuandjad nõuavad.

"Täna on otsus teie. See valitsus on teinud kõik, mida on suutnud. Me nõustume iga otsusega, mille see parlament teeb," ütles Jatsenjuk.

Jatsenjuk astus ametisse 2014. aastal. Tema toetusreitingud on kukkunud alla 1 protsendi. Talle ei ole selget järeltulijat, kuigi võimalikeks kandidaatideks peetakse parlamendi spiikrit ja tehnokraadist rahandusministrit.

Toimetaja: Allan Rajavee, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: