Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Südamearst: südamehaiguse korral kolesterooli alandamisest loobumine oleks vale

Eesti südamearstid on viimaste nädalate jooksul pidanud väga sageli vastama kolesterooli alandamiseks kasutatava statiinravi saavate patsientide küsimustele selle otstarbekusest ja ohutusest. Eesti Kardioloogide Selts kinnitab, et ravimite võtmine on vajalik. PERH-i südametervise kabineti ülemarst-kardioloogiakeskuse teadusjuht Margus Viigimaa ütles "Terevisioonis", et inimestelt, kellel on juba südamehaigus välja kujunenud, oleks vale seda ravi ära võtta.

Patsientide küsimuste põhjus on Eesti ajakirjanduses avaldatud ja internetis leviv tendentslik väärinfo statiinide väidetava ebaefektiivsuse ja ohtlike kõrvaltoimete kohta,mis puudutab näiteks vähiriski tõusu või Alzheimeri tõve tekke soodustamist.

Saatejuht Katrin Viirpalu ütles, et südamearstid on viimaste nädalate jooksul mures sellepärast, et inimesed, kellel oleks tarvis kolestorooli näitaja normaalseks saada ja oleks tarvis statiinravi, keelduvad sellest.

"Nii see kahjuks on. Muidugi peab raviarst olema see kõige õigem inimene, kes ütleb, kas seda ravi on vaja või mitte. Arvata, et Eestis me liiga palju kasutame kolestoroolilangetajaid ja et see üldse õige ei ole, siis Põhjamaades on ikkagi 3-4 korda rohkem," kommenteeris Margus Viigimaa.

"Võibolla me tõesti südamehaiguste ennetamises, kui inimene on terve ja tal kolestorool on kõrgem, siis me võibolla vahel isegi kasutame liiga palju statiinravi," tunnistas ta.

"Aga hoopis teine on situatsioon siis, kui juba haigus on tekkinud, kui on inimene põdenud infarkti, ajuinsulti, siis on ilmtingimata vaja statiine. /.../ Kui on tekkinud mingisugune südamehaigus või kui me näeme näiteks ultraheliga, et on südame arterites või ka kõhuaordis mingid naastud juba tekkinud, siis on viimane aeg, et teha kõik võimalik, et ei tekiks südameinfarkti või ajuinsulti. Kui me need haiged jätame nüüd sellest ravist ilma, siis on see väga vale," arvas Viigimaa.

Kolesterooli numbri ravimine on vale

Viigimaa märkis, et tegelikult on kolesterool eluks vajalik aine ja ei ole nii, et ilmtingimata peab kõigil inimestel kolesterooli langetama.

"Kolesterooli tasemed on inimestel tihtipeale kahjuks palju kõrgemad, kui nad füsioloogiliselt peaksid olema. Väga palju sõltub sellest, mis inimesega tegemist on. Mis tema teised riskitegurid on. Võibolla me ei peaks alati seda kolesterooli näitajat isoleeritult välja võtma. See on tegelikult ainult üks väike komponent kogu riskist. Kolesterooli numbri ravimine on üks kõige valem asi, mida me teha saame. Iga inimese puhul tuleb läheneda individuaalselt," sõnas Viigimaa.

Ta rääkis, et praegu käivad maailmas uuringud, kus kolesterooli tasemed viiakse enneolematult madalale tasemele.

"Juba selle aasta lõpul selguvad tulemused, kas on vähem südameinfarkte, ajuinsulte. Või kas äkki tõesti tekib vähihaigust rohkem või dementsust. Need on väga peened uuringud. Siis me saame päris kindlalt öelda, et kui me lähme veel madalamale, kas me saame kasu juurde või me hakkame hoopis inimest kahjustama," lausus Viigimaa veel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: