Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA Venemaale: NATO kaitseb oma liikmesriike

{{1462280243000 | amCalendar}}
(Vasakult): USA kaitseminister Ashton Carter, kindral Joseph Dunford, kindral Curtis Scaparrotti ja kindral Philip Breedlove Stuttgardis toimunud tseremoonial.
(Vasakult): USA kaitseminister Ashton Carter, kindral Joseph Dunford, kindral Curtis Scaparrotti ja kindral Philip Breedlove Stuttgardis toimunud tseremoonial. Autor/allikas: Marijan Murat/AFP/Scanpix

USA kaitseminister Ashton Carter hoiatas teisipäeval Moskvat, et NATO kaitseb oma liitlasi Venemaa agressiooni eest.

Carter ütles Saksamaal Stuttgartis pressikonverentsil, et NATO jätab "Venemaa jaoks ukse avatuks" koostööle globaalsete julgeolekuväljakutsete asjus, kui Moskva loobub "mõõgatäristamisest".

"See on Kremli otsustada. Me ei otsi Venemaaga külma sõda, kuumast rääkimata. Me ei taha muuta Venemaad vaenlaseks," ütles ta.

"Ent ärge kahelge: me kavatseme kaitsta oma liitlasi, reeglitel põhinevat rahvusvahelist korda ja positiivset tulevikku, mida see pakub meile kõigile," lausus Carter.

Carteri kommentaarid peegeldavad USA pahameelt Moskvaga mitmel rindel, sealhulgas sekkumine Ida-Ukrainasse, Krimmi annekteerimine 2014. aastal ning Venemaa jõupingutused heidutada oma naabreid Balti riike, mida USA on Põhja-Atlandi lepingu alusel kohustatud kaitsma, kuna nad on NATO liikmed.

Carteri sõnul on kõige häirivam Venemaa retoorika tuumarelvade kasutamisest.

"Moskva mõõgatäristamine tuumarelvade osas tõstatab murettekitavaid küsimusi Venemaa liidrite panustamisest strateegilisse stabiilsusse, nende austusest normide vastu mitte kasutada tuumarelvi."

Carteri sõnul on tal kahju suhete halvenemise üle Moskvaga, kuid ta avaldas lootust, et Venemaa muutub ja võtab "konstruktiivse partneri rolli, kes edasi liigub, ei ole isoleeritud ega liigu ajas tagasi, nagu tundub praegu olema".

"Suure osa edusammudest, mida oleme teinud pärast külma sõja lõppu, saavutasime me koos Venemaaga. Lubage mul seda korrata. Mitte hoolimata Venemaast, mitte Venemaa vastu, mitte ilma Venemaata, vaid koos temaga."

Ühendriikide kaitseminister osales Stuttgartis kindral Curtis Scaparrotti USA Euroopa vägede ülemjuhatajaks kinnitamise tseremoonial. Scaparrotti juhtis seni Ühendriikide vägesid Lõuna-Koreas.

Scaparrotti võtab kindral Philip Breedlove'ilt ühtlasi üle NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja (SACEUR) ametikoha.

USA uus kõrgeim sõjaväelane Euroopas ütles lühikeses kõnes, et NATO seisab silmitsi Venemaa esitatud "väljakutsetega rahvusvahelisele õigusele" Ukrainas ja Gruusia separatistlikus Lõuna-Abhaasia piirkonnas.

"Samuti oleme silmitsi vahetu terrorismiohuga, mille tunnistajaks oli maailm hiljutistes traagilistes sündmustes Brüsselis, Pariisis ja Ankaras," lausus Scaparrotti.

"Samuti seisame silmitsi migrantide ja põgenike tõsise sissevooluga, mis asetab koormuse Euroopa sotsiaalsele koele," lausus ta.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: