Kreeklased alustasid seoses pensionite kärpimisega üldstreiki ({{contentCtrl.commentsTotal}})

PAME meeleavaldajad Ateenas parlamendihoone ees
PAME meeleavaldajad Ateenas parlamendihoone ees Autor/allikas: Louisa Gouliamaki/AFP/Scanpix

Kreeklased alustasid 48 tunnist üldstreiki, millega avaldatakse meelt finants- ja pensionisüsteemi reformide vastu, mida peaminister Alexis Tsipras on palunud parlamendisaadikutel toetada, kuna muudatuste rakendamine on eeltingimuseks järgmise abipaketi kätte saamiseks.

Eurotsooni ühe kalleima pensionisüsteemi kärpimine on Ateenale seatud tingimus, mille täitmisel saaks Kreeka valitsus kasutada kolmandat 86 miljardi euro suurust abipaketti, milles eurotsooni liikmesriigid leppisid kokku eelmisel aasta sügisel, vahendas Reuters.

Kreeklaste korraldatud üldstreigi tõttu ei lahkunud Kreeka sadamatest täna laevad, halvatud oli ühistransport ning samuti jäid koju avaliku sektori töötajad ja ajakirjanikud. Tuhanded meeleavaldajad, kes on seotud kommunistliku rühmituse PAME-ga, marssisid Ateenas parlamendihoone ette hoides plakateid, mis kutsusid üles tõusma ning vastupanu osutama.

Suuremad ametiühingud plaanivad korraldada meeleavaldusi Ateenas pühapäeval, mil reformikavad tulevad parlamendis hääletusele.

Kreeka suurim ametiühing GSEE teatas, et pensionisüsteemi reformist saab kirstunael tööliste ja pensionäride jaoks, kes on kärpepoliitika tõttu palju kaotanud. "Kreeka valitsus proovib eurogrupile tõestada, et nad on tublid õpilased, kuid nad hävitavad Kreeka sotsiaalsüsteemi," sõnas GSEE ametnik.

Tsipras, kes hoiab 300-kohalises parlamendis nappi häälte enamust, palus Syriza fraktsiooni liikmetel muudatusi toetada. "Hoolimata sellest, kas Kreeka võtab kolmanda abipaketi vastu või mitte, on meil vaja pensionisüsteemi reformida, sest muidu kukub see kokku," toonitas Tsipras.

IMF-i juht Christine Lagarde kutsus eurotsooni rahandusministreid üles alustama kõnelusi Kreeka laenukoorma kergendamiseks. Samuti on Tsipras palunud Kreeka laenusid osaliselt kustutada, kuna Ateena on järginud võlausaldajate poolt määratud reformikava.

Eurogrupi rahandusministrid kohtuvad esmaspäeval ning arutavad Kreeka võlakriisi lahendamisel tekkinud patiseisu ja eelpool välja toodud IMF-i ettepanekut.

Kreeka vajab kolmandat abipaketti, et teha tagasimakseid IMF-ile ja Euroopa Keskpangale. Viimase poolt väljastatud võlakirjade maksetähtaeg saabub juuli alul.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: