Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL-i eesistumisega seoses nähakse ametnikele ette lisatasu ja -puhkust

Välisministeerium
Välisministeerium Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Seoses EL-i eesistumisega 2018. aastal muudetakse tähtajaliselt avaliku teenistuse seadust, et kompenseerida tavapärasest suuremat töökoormust.

Intensiivse tööperioodi ja suurenenud töökoormuse kompenseerimiseks ning ametnike motiveerimiseks nähakse ette kuni 10-kalendripäevase lisapuhkuse andmise võimalus ja võimalus maksta kehtivast korrast suuremat lisatasu.

Kehtiv kord ei näe ette tööpanusest sõltuvat lisapuhkust ja võimaldab täiendavate teenistusülesannete täitmise eest maksta lisatasu kuni 20 protsenti ametniku aastasest põhipalgast.

Kõik seadusesse viidavad erisused kehtivad kuni 2018. aasta lõpuni ja puudutavad vaid neid ametnikke, kes täidavad Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisega seotud teenistusülesandeid.

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise personalistrateegia kohaselt kasvab hinnanguliselt 300–400 inimesel töökoormus tuntavalt ning ülejäänutel ehk umbes 700 inimesel hajuvad eesistumisega seotud ülesanded kümne kuu peale, sisaldades intensiivsemaid ajavahemikke.

Euroopa Liidu Nõukogu eesistujana peab Eesti 2018. aasta esimeses pooles korraldama üle 200 erinevat sündmust, mille raames saabub siia kuni 30 000 väliskülalist.

Suurem osa, ehk ligi 180 sündmust 200-st, on ministeeriumite korraldada. Sellele lisandub paarkümmend kõrgetasemelist üritust, mille raames saabuvad siia teiste riikide ministrid ja EL-i tippametnikud.

Kõrgetasemelistest üritustest peab Eesti näiteks korraldama kümme ministrite mitteametlikku kohtumist ning kümme kõrgetasemelist konverentsi.

Erialadiplomaadi leebem keelenõue

Valitsus kiitis täna heaks ka muudatuse välisteenistuse seaduses. Eesti eesistumine nõuab rohkemate diplomaatide palkamist, leebemaid keelenõudeid neile ning välisministeeriumile langeva koormuse hajutamist.

Praegu võib välisteenistusse võtta isiku, kes valdab vähemalt kahte võõrkeelt, millest üks on inglise või prantsuse keel, valdkonna eest vastutava ministri kehtestatud ulatuses. Nüüd tehakse välisteenistuse seadusesse erand, mis luba erialadiplomaadiks võtta ka ainult üht võõrkeelt valdava inimese.

Karjääridiplomaatide välisteenistusse võtmisel nõutakse jätkuvalt kahe võõrkeele oskust, aga erialadiplomaatide puhul on välisministeeriumi hinnangul olulisemad nende erialased teadmised.

"Erialadiplomaadi puhul on tegemist oma valdkonna spetsialistiga, kelle puhul on kõige olulisem tema erialased teadmised ning piisab ka ühe võõrkeele oskusest. Muudatus on seega vajalik selleks, et kahe võõrkeele oskuse nõue ei saaks takistuseks muus osas igati pädeva spetsialisti lähetamisel erialadiplomaadina," seisab eelnõu seletuskirjas.

Teise võõrkeele oskus tuleb välisministeeriumi arvates küll kasuks, kuid ei ole tööülesannete täitmisel sageli hädavajalik.

Siiski, kui lähetajaministeerium leiab, et vaja on vähemalt kahe võõrkeele oskust, kehtestatakse see nõue näiteks ametijuhendis.

Oluline muudatus võrreldes kehtiva seadusega on ka see, et riigikantselei võrdsustatakse lähetajaministeeriumiga.

See on tingitud asjaolust, et riigikantselei on hakanud oma funktsiooni täitma Brüsselis, alalise EL-i esinduse juures ehk välisministeeriumi struktuuriüksuse kaudu, nagu teevad kõik ministeeriumid oma esindajaid lähetades.

Praegune seadus ei luba riigikantseleil lähetada oma spetsialisti erialadiplomaadina, vaid teenistuja lähetatakse välisministeeriumi koosseisulise teenistujana. See tähendab, et välisministeerium on sunnitud teise asutuse funktsiooni täitmiseks suurendama oma koosseisu nii ametikohtade kui teenistujate mõttes.

Muudatuse tulemusena väheneb välisministeeriumi ja riigikantselei rahandusosakondade koormus, sest ära jääb vastastikune aruannete esitamine, kulude ja laekumiste võrdlemine ning rahaline arveldamine.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: