Taro: Savtšenko süüdimõistmisega olid kõik Venemaa propaganda eesmärgid täidetud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nadia Savtšenko.
Nadia Savtšenko. Autor/allikas: Mykhailo Palynchak/Press Office of the President of Ukraine/TASS/Scanpix

Ukraina päevikut pidav Igor Taro ütles, et Nadia Savtšenko süüdimõistmisega sai Venemaa oma propaganda eesmärgid täidetud ja pärast seda ei olnud temast valitsuse jaoks enam mingit kasu.

Eile vahetati Savtšenko kahe Vene eriväelase vastu välja. Eesti saadik Ukrainas Sulev Kannike ütles, et Vene võimud võisid tunda, et on sisepubliku jaoks kõik poliitilised punktid saavutanud ja mida kauem Savtšenkot oleks kinni peetud, seda suuremaks koormaks ta oleks muutunud. Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles aga, et võib-olla oli see Moskva signaal Euroopa Liidule, sooviga leevendada majandussanktsioone.

Taro ütles Vikerraadio saates "Uudis+", et nõustub Sulev Kannikese arvamusega.

"Savtšenko muutus pärast kohtuotsuse kuulutamist Venemaa jaoks omamoodi ballastiks, mida ei olnud mõtet hoida. Kõik Venemaa propaganda eesmärgid olid täidetud selle kohtuotsuse väljakuulutamisega, Savtšenko saadeti Venemaa mõistes seaduslikul alusel 20 aastaks vangi. Pärast seda polnud temast Vene valitsuse jaoks enam mingit kasu," rääkis Taro.

Ka vangide vahetuse protsessi on Venemaa soovinud tema sõnul oma turunduskampaanias ära kasutada. Samas on Taro sõnul kontrast selle vahel, kuidas võeti Ukrainas vastu Savtšenkot ja kuidas võeti vastu kaks vabastatud Venemaa kodanikku, silmaga nähtav.

"Savtšenko jõudis oma kodumaa pinnale ikkagi kangelasena, samas kui kahe venemaalase vastu väga palju huvi ei tuntud, nende auks ei olnud pidulikku tseremooniat, sest polnud põhjust neid kangelaseks pidada," selgitas ta.

Taro rääkis, et Venemaa viljeleb retoorikat, et vangide vahetus näitab, et Venemaa omasid lahinguväljale ei jäta. Samas tõi Taro välja, et aasta tagasi, kui need kaks meest vangi langesid, ütles Venemaa, et omasid lahinguväljale ei jäta, kuid tegelikult siiski jättis.

"Esimestel kuudel oli Venemaa järjekindel poliitika see, et öeldi neist lahti, öeldi, et nad ei tea neist kodanikest midagi. Tegelikult oli tegemist elukutseliste Venemaa sõjaväelastega, neil olid dokumendid selle kohta, ütlused selle kohta, mis sõjaväeosas nad teenisid. Nüüd üritatakse seda keerata nii, et Venemaa omasid ei jäta, kuigi kontrast on tõesti suur. Tegelikult ikkagi vahetati Savtšenkot mingite tüüpide vastu, aga see, kelle vastu ta vahetati, on Venemaa jaoks olnud teisejärguline," rääkis Taro.

Sõjategevus Ida-Ukrainas käib tema sõnul igapäevaselt edasi. "Möödunud ööpäevas toimus kokkupuutejoonel 28 tuleintsidenti. Tegelikult raskuspunktides, mis on Donetski linna ümbruses, kasutatakse ka palju Minski kokkulepetes keelatud kaliibrit ehk suurtükke, 122- ja 152-millimeetriseid. See on suhteliselt igapäevane asi," tõdes ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: