Savtšenko advokaadid: võimalusi vangide vahetamiseks on veel

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Mark Feigin (vasakul) ja Nikolai Polozov eelmise aasta juulis Savtšenko kohtuistungile minemas Autor/allikas: Fyodor Larin/TASS/Scanpix

Täna saabusid Kiievisse Nadia Savtšenko advokaadid Mark Feigin ja Nikolai Polozov, kes jagasid suurel pressikonverentsil kommentaare nii Savtšenko kui ka teiste ukrainlastest vangide teemal.

Tuntud Vene advokaatide hinnangul pääses Savtšenko lõpuks vabadusse enda poolt seatud tingimustel ehk Venemaa presidendilt Vladimir Putinilt ta armu ei palunud ning süüdi end ei tunnistanud. Samuti räägiti sellest, et võimalusi edasiseks vangide vahetamiseks on veel, vahendas Unian.

Feigin rõhutas oma kindlatele allikatele viidates, et Donbassis on Ukraina vägede kätte vangi langenud ka teisi Vene sõjaväelasi peale eile vabadusse pääsenud Jevgeni Jerofejevi ja Aleksandr Aleksandrovi. Ning tema arvates saaks neid isikuid kasutada nii Kremli-meelsete võitlejate kui ka Venemaa enda käes olevate ukrainlaste väljavahetamiseks.

Advokaat avaldas arvamust, et ülejäänud juhtumid tuleks lahendada kollektiivselt, mitte eraldi nagu Savtšenko puhul. Täpsemate detailide asjus soovitas Feigin ajakirjanikel pöörduda Ukraina presidendi Petro Porošenko poole.

Advokaat Polozov rääkis omakorda, et ukrainlaste röövimisega üritab Kreml vett segada ning samal ajal päästa bandiite, kes on Donbassi "Vene korda" looma saadetud. Venemaal peetavad kohtuprotsessid on aga otseselt Kremli kontrolli all ning mingist sõltumatust kohtupidamisest tema sõnul rääkida ei saa.

Jerofejevi ja Aleksandrovi kohta lausus Feigin, et "ellu nad jäävad, kuid avalikult neid enam ei meenutata". 

"Nad kaovad lihtsalt ära. Te ei kuule neist enam midagi. Praegu töötavad nendega eriteenistuste ametnikud. Neid küsitletakse, kontrollitakse detektoritega, kas neid värvati Ukraina julgeolekuteenistuse poolt või mitte; mida nad ütlesid või mida nad ei öelnud; millega neid seostati ja millega mitte," loetles advokaat.

Donbassi võitlejate käes on 114 ukrainlast, Venemaa vanglates on 11 ukrainlasest poliitvangi

Ukraina julgeolekuteenistuse SBU asejuht ja vangide vabastamise koordinatsioonikeskuse esindaja Juri Tandit teatas varem, et praegusel hetkel viibib Donbassi okupeeritud territooriumil 114 Ukraina kodanikust pantvangi. Konflikti ajal on aga teadmata kadunuks jäänud 655 inimest.

Kahe aasta jooksul on õnnestunud vastase käest päästa 3044 ukrainlast. Nende seas oli 1119 sõdurit, 264 rahvuskaartlast, 112 siseministeeriumi töötajat, 26 piirivalvurit, 67 vabatahtlikku võitlejat ja 1456 tsiviilisikut.

Tandit juhtis tähelepanu ka asjaolule, et pantvange pole mitte ainult "rahvavabariikide ametlike võimude", vaid ka erinevate sõjapealike meelevallas ning seega on täpset ja üldist ülevaadet väga raske anda. SBU asejuhi sõnul olevat nende sõjapealikega sageli isegi lihtsam kokkuleppele jõuda.

Venemaal hoitakse endiselt kinni aga 11 Ukraina kodanikku, keda Kiiev peab poliitvangideks.

Tandit avaldas lootust, et ülemraada saadik ja Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee liige Nadia Savtšenko saab nüüd tööle asudes palju ära teha ülejäänud vangide vabastamise nimel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: