Nordea ja DnB ambitsioon on kasvada Baltikumi suurimaks pangaks
Skandinaavia suurpangad Nordea ja DnB liidavad oma Balti harud, teatasid pangad neljapäeval. Ühinemisprotsessiga loodetakse lõpule jõuda järgmise aasta teises kvartalis, teatasid ettevõtted ühisel pressikonverentsil.
Norea panga Balti panganduse juhi Inga Skisakeri kinnitusel moodustub kahe panga ühinemisel Balti turu suuruselt teine pank turuosaga 26%.
Praegu on Nordea Baltikumi turuosa 16% ja DnB-l 11%, ühinemise tulemusel võtab uus pank Leedu turust 29%, Läti turust 30% ja Eesti turust 22%. Sellega jääb loodav pank Eestis endiselt turuosalt kolmandaks.
Ühendpanga peakontor registreeritakse Eestisse, Lätis-Leedus hakkavad tegutsema filiaalid.
Tehing sõltub järelevalveorganite heakskiidust ja tingimustest ning plaanitakse lõpuni viia 2017. aasta teises kvartalis. Kuni kõikide vajalike kinnituste saamiseni tegutsevad mõlemad pangad eraldi. Peamist kasu loodetakse kulukate IT-süsteemide ühendamisest.
Mis saab uue panga nimeks, seda kummagi panga esindajad veel ei kommenteerinud. "Selge on see, et kui tuleb uus pank, tuleb ka uus bränd," kinnitas Skisaker vaid.
DnB panga Balti panganduse juht Mats Wermelin nimetas ühinemist optimistlikult täiuslikuks klapiks ("perfect match"). Ta kinnitas, et klientidele ei muutu praegu midagi, pangateenused toimivad täpselt samamoodi edasi.
Viie aasta perspektiivis nähakse end aga juba Baltikumi suurima pangana.
Nordeal ja DnB-l on ühendatud pangas võrdne hääleõigus, kuid erinev osaluse suurus, mis peegeldab ühisesse panka tehtava panuse suhtelist väärtust tehingu lõpule viimise hetkel.
"Ühendades Balti turu tundmise, tiheda koostöö meie klientidega ja digitaalse panganduse arengu, on Nordea aastaste jooksul ehitanud Balti riikides üles tugeva ja eduka panga, mis hoiab regioonis tugevat kolmandat kohta. Nüüd on aeg astuda järgmine samm ja valmistuda tulevikuks. Koos saab meil olema suurem tegevusmaht, parem geograafiline kohalolek ja laiem tootevalik, et saada Balti riikides klientide jaoks suurpangaks," ütles pressiteates Inga Skisaker, Nordea Balti panganduse juht.
"Nordea ja DNB äritegevused Balti riikides sobivad suurepäraselt kokku ja täiendavad üksteist. Nordea on saavutanud hea positsiooni suurettevõtete segmendis, samas kui DNB on tugev väike- ja keskmise suurusega ettevõtete segmendis," teatasid pangad.
Koos saab kahel pangal olema suurem ja konkurentsivõimelisem jaepangandusäri. Lisaks sellele saab ühendatud pangal olema senisest tugevam geograafiline esindatus, sest Nordea on tugev Eesti turul, DNB on tugev Leedu turul ning mõlemad on tugevad Läti turul.
Nordeal ja DNB-l on Balti riikides vastavalt 1300 ja 1800 töötajat ning nende varade suurus on vastavalt 8,5 miljardit ja 5,6 miljardit eurot.
Mõlemad pangad on ajakirjanduse andmeil soovinud juba pikka aega Balti harudega midagi ette võtta, kuid pole leidnud lahendust. Nordea teenis samas Baltimaades möödunud aastal kasumit kokku 91 miljonit eurot.
"Oma rohkem kui 70 pangakontoriga Balti riikides on DNB ehitanud üles dünaamilise ja kliendikeskse äritegevuse. Tänapäeval on panganduse võtmeks tegevusmaht, suuremad pangad suudavad kasutada oma ressursse tõhusamalt. Juhtival iseseisval pangal on paremad võimalused meie piirkonnas kasvavaks konkurentsiks valmis olla ning kasutada ära mastaabiefekti ja muutuda veelgi enamate ettevõtete, klientide ja partnerite põhipangaks Balti riikides," selgitas kokkulepet Mats Wermelin, DNB Balti panganduse juht.
Nordea kuulub Euroopa 10 suurima universaalpanga hulka. Nordeal on tervikuna ligi 11 miljonit klienti, 30 000 töötajat ning ligikaudu 600 pangakontorit.
DNB on üks Põhjamaade suuremaid finantsgruppe ja Norra turuliider. DNB tegutseb 19 riigis üle maailma ning grupi varade maht 2015. aasta neljanda kvartali lõpus oli 2599 miljardit Norra krooni. DNB aktsiad on noteeritud Oslo börsil ja 34 protsenti aktsiatest kuulub Norra riigile.
Toimetaja: Anvar Samost, Merilin Pärli