Teised pangad Nordea ja ja DnB ühinemisest Eestis muutusi ei näe
Swedbank ja LHV Pank keeldusid uudist Nordea ja DnB pankade ühinemisest kommenteerimast, kuid teiste pankade esindajad ei näe liitumises erilist mõju Eesti pangandusturule.
Eesti Danske Banki üksuse hinnangul tõi konkurentide DnB ja Nordea otsuse enda äritegevus Baltikumis ühendada tihe konkurentsisituatsioon.
"Kliendikäitumise, tehnoloogia ja majanduse arengutest lähtuvalt muutub ka pangandusturg ning sellega peavad kohanema ka turuosalised. Balti pangandusturg on konkurentsitihe ning kõik turuosalised valivad oma tee," ütles Danske Banki Balti panganduse juht Ivar Pae BNS-ile.
Ta märkis, et nii on Danske Bank näiteks Baltimaades keskendunud kohalike ja rahvusvaheliste äriklientide teenindamisele ning ettevõtete võtmeisikutele privaatpanganduse teenuse pakkumisele.
Eelmise aasta septembris teatas Danske börsile, et müüb eoma Läti ja Leedu jaepangandusüksused Swedbankile. Eesti üksust Swedbank ei ostnud, kuna omas Eestis juba liiga suurt turuosa. Lisaks müüs Danske aasta alguses oma pensionifondid LHV-le.
SEB Panga juhatuse esimees Allan Parik ei soovinud konkurentide tegemisi kommenteerida, kuid kinnitas, et uudis ühinemisest SEB plaane ei muuda ega mõjuta.
"Pangandusturg on Eestis liikumas kahes suunas – on pankasid, kes soovivad kasvatada oma pakkumist kliendile ja on pankasid, kes, vastupidiselt, spetsialiseeruvad kas konkreetsele segmendile või mõne toote või teenuse pakkumisele. SEB jätkab laia teenusevalikuga universaalpangana. Meie ärimahud on Eestis viimaste perioodide jooksul kasvanud kõigis peamistes segmentides nii era- kui äriklientide hulgas,“ ütles Parik ERR-i uudisteportaalile.
Krediidipank konkurentsi vähenemist ei tervita
Krediidipanga hinnangul kahe panga ühinemine Eesti pangandusturul positsioone ei muuda.
"Finantsinspektsiooni andmetel on DnB turuosa Eestis veidi üle kolme protsendi, ühinenud pankadel oleks see natuke alla 18 protsendi ehk uus pank jääks Eestis endiselt kolmandaks. Seega Eesti turul olulisi muudatusi ei tohiks tulla," kommenteeris Krediidipanga kommunikatsioonijuht Allan Soon. "Samas tuleb öelda, et Krediidipank konkurentsi vähenemist põhimõtteliselt ei tervita - Eestis on niigi pangandusturg väga kontsentreerunud, sest nelja suurima panga käes on praegu 85 protsenti turust ja ühinemise järgselt kontsentratsioon kasvab."
Neivelt: mõju Eesti pangandusele on null
Endine Hansapanga juht ja Pocopay asutaja Indrek Neivelt kommenteeris, et seda uudist oli juba ammu oodata.
"Mingit struktuurset mõju sel uudisel ei ole. DnB on Eestis väike, teenindab ärikliente. Lätis-Leedus mõjutab see turgu rohkem, seal on DnB suurem."
Neivelt ei näe, et kahe panga ühinemisega mingit mõju turule oleks. "Ei oska öelda, et neil mingit tugevust tekib juurde kohe, ei näe, et nad kusagil hakkaksid turuosa võitma. Nende eesmärk on praegu tegelda kulude kärpimisega," hindas Neivelt.
Ühinemise mõju Eesti pangandusturule peab Neivelt sellega olematuks. "Eestis see ei mõjuta mitte midagi, ainult ettevõtete laenusaamise võimalused vähenevad natuke, sest konkurents väheneb. Muu mõju on null."
Eesti Pank: konkurents jaeturul võib tugevneda
Nordea ja DNB poolt loodav uus ühine pank kasvataks Eesti pangandussektori varade mahtu ligi 40%, arvutas Eesti Pank.
Eesti Panga asepresidendi Madis Mülleri sõnul oleks Balti regiooni suuruselt teise panga loomine Eesti finantsturu viimaste aastate suurim uudis, sest uus pank võib tugevdada konkurentsi Eesti jaepanganduses. „Danske tõmbus hiljuti tagasi Eesti jaepanganduse turult, mis ei mõjunud konkurentsile hästi. Samuti ei olnud DnB pank seni aktiivne jaepanganduses. Loodan, et uue suure Balti riikidele keskenduva universaalpanga teke toob kaasa senisest tugevama konkurentsi eriti just eraisikutele mõeldud pangateenuste turul. Konkurents on edasiviiv jõud, mistõttu on tegemist hea uudisega,“ ütles Müller.
Müller täheldas, et Eesti finantsstabiilsust hakkavad mõjutama ka Läti ja Leedu pangandusturu riskid, kuivõrd uue panga peakontor rajatakse Eestisse.
„Oma suuruse tõttu muutuks uus pank Eestis süsteemselt oluliseks. Meie panganduse riskid hakkavad enam sõltuma Lätist ja Leedust, kus oleks suur osa uue panga ärist. Kui uue panga loomine saab heakskiidu, siis hakkame Eesti Pangas finantsstabiilsuse riske analüüsides kindlasti rohkem tähelepanu pühendama Läti ja Leedu turule ning täiendavate kapitalipuhvrite kehtestamisel sellega arvestama,“ märkis asepresident Müller.
Nordea ja DnB pangad teatasid neljapäeval, et ühendavad oma äritegevuse Eestis, Lätis ja Leedus, luues uue ühendpanga, kus mõlemal kontsernil on võrdne hääleõigus, ent erinev osalus.
Nordeal ja DnB-l on ühendatud pangas võrdne hääleõigus, kuid erinev osaluse suurus, mis peegeldab ühisesse panka tehtava panuse suhtelist väärtust tehingu lõpule viimise hetkel. Tehing sõltub järelevalveorganite heakskiidust ja tingimustest ning plaanitakse lõpuni viia 2017. aasta teises kvartalis. Kuni kõikide vajalike kinnituste saamiseni tegutsevad mõlemad pangad eraldi.