Elektrilevi katsetab juhtmevaba võrguteenust

Foto: Urmas Volmer/Elektrilevi

Tuhanded suurtest keskustest kaugel asuvad majapidamised võivad tulevikus elektri saada päikesealajaamast, kinnitavad Elektrilevi juhid. Esimese võrguettevõtjana maailmas katsetab Elektrilevi tavapäraste liinide asemel juhtmevaba võrguteenust. Valgamaal Nihujärve talus tööd alustanud päikesejaam on üks neljast pilootprojektist, mis peaks kolme aasta jooksul näitama, kas ja kuidas uus tehnoloogia end õigustab.

Kui õhuliini ja alajaama uuendamine maksab 100 000 eurot, siis sellise päikeseelektrijaama hind on 40 000 eurot. Eesti on hajaasustusega riik, kus elektri tarbimine liinikilomeetri kohta on üks väiksemaid Euroopas - vaid 133 mWh aastas. Selline jaam õigustab end tavalise kodutarbija jaoks, kus elektriga ei köeta ja tarbimine pole suur.

"Kui räägime aastaringsest tarbimisest, nagu on siin, siis 2500 kWh võiks olla aastane tarbimismaht, mille juures võiks olla selle lahenduse rajamine tasuv. Aga sõltub ka, kus see majapidamine asub. Peaks olema tõesti metsa sees, üksiku pika liini lõpus," ütles Elektrilevi projektijuht Mart Moora.

Kui Nihujärve ja veel kolme juhtmevaba võrguühenduse pilootprojektid end õigustavad, võiks selliseid päikesejaamu Eestisse paigaldada palju.

"Kohe esimeses järgus näeme, et selliseid kohti võiks olla vähemalt 200. Aga näeme ka, et selline tehnoloogia areneb ja odavneb suure kiirusega. Kui hind langeb, siis tõuseb ka nende kohtade hulk, kuhu selliseid lahendusi teha võib. Arvan, et pole kaugel aeg, kui selline lahendus võiks sobida tuhandeile kui mitte rohkematele," märkis Elektrilevi juhatuse esimees Tarmo Mere.

Võrguettevõtte jaoks on selline lahendus kogu maailmas uudne, kuid Eestis on juba sadakond majapidamist, kes ise, Elektrilevist sõltumata, päikesejaama abil endale elektrit toodavad.

Energogeni konsultant Rein Pinn tõi välja, et on kohad, kus Elektrilevi üldse elektrit ei paku - näiteks väikesaared. "Seal ongi võimalus ainult off-grid lahednusega elektrit saada või siis generaatoritega. Ja saams on ka uusi talusid ja majapdamisi, kus liinid lähevad nii pikaks ja liitumine nii kalliks, et pole mõtet seda liitumist teha," ütles Pinn.

Elektrilevi päikesejaamade paigaldamise eest tarbijailt lisaraha ei küsi, maksta tuleb tavapäraselt võrguteenuse eest.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: