Presidendi tulevane residents ootab renoveerimisotsust

Foto: ERR

Viimastel nädalatel on palju räägitud riigi toel ehitatud president Toomas Hendrik Ilvese Ärma talust. Siiani ei ole Eesti presidendile ehitatud ametlikku residentsi, mis oleks riigipea kasutuses vaid tema ametiajal ja kus asuksid nii esindus- kui ka eluruumid.

Eesti esimene president Konstantin Päts elas Kadrioru lossis, kus praegu on kunstimuuseum. Taasiseseisvunud Eesti presidendid on oma ametiajal elanud siiani korteris, mis asub samuti Kadriorus, hoones, mille Päts ehitas oma administratiivhooneks. Päris eraldi residentsi Eesti presidendil pole ning riigipea eluruumideks on Kadriorus kaks magamistuba ja vannituba.

"Ma arvan, et suur osa poleemikast, mis on seniste presidentide elukohtade üle käinud, oleks olemata, kui riik sellist teenust ametisse valitud riigipeale pakuks," ütles muinsuskaitseameti peadirektor ja endine presidendi kantselei direktor Siim Raie.

Liberty mõisakompleksist uue Eesti riigipea residentsi kujundamine tõusis päevakorda 2011. aastal, kui president Toomas Hendrik Ilves oli ametisse valitud teist korda ja presidendi kantselei sobivaid hooneid otsis.

Rocca al Mares asuvast Liberty mõisakompleksist peaks saama Eesti presidendi tulevane residents, kus asuksid nii esindus- kui ka eluruumid. Selle kinnistul on seitse hoonet ja ühe hoone vundament. Millal seal hoonete taastamiseks võiks minna, on praegu veel lahtine.

"Esimene, kõige suurem maja nendest oligi mõeldud n-ö vastuvõtu majaks või siis esindusruumideks, kuhu erinevate arvutuste järgi suudaks paigutada kuni sajale inimesele mõeldud õhtusöögi, vastuvõtu või muu piduliku ürituse," tutvustas Raie. "Üks maja oli mõeldud puhtalt presidendi perekonna majutamiseks, eluruumideks. Üks maja oli mõeldud külalistemajaks - justnimelt, kui riigile tulevad kõrgetasemelised külalised. Ja neljas hoone oli siis n-ö teenindav hoone."

Viimased 30 aastat on hoone seisnud tühjana. Enne seda tegutses seal aastaid pioneerilaager, mistõttu ei ole maja sisemuses palju ajaloolist säilinud ja ka maja ise ei ole väga heas seisus.
Riigi Kinnisvara AS võttis varem vabaõhumuuseumile kuulunud 19. sajandist pärit perekond Kochide Liberty suvemõisa kompleksi enda kätte 2014. aastal.

"Seal on selliste klassikaliste puikonstruktsiooniga majade probleemid. On niiskuskahjustused, majavamm jne teemad. Seal on ka mitteseaduspäraste asukate poolt põlenguid siin-seal põhjustatud. Võiks öelda, et need on sisuliselt amortiseerunud hooned, mida tuleb sama hästi kui nullist minna taastama kuna need on ehitusmälestised," rääkis Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi arendusdirektor Timo Aarmaa.

Riik on rahastamisotsusele andnud rohelise tule. Projekteerimistööd on tehtud, kuid selle aasta alguses kukkus läbi ehitushange, sest kõik pakkumised ületasid eeldatavat maksumust vähemalt miljoni euroga. Nüüd ootab Riigi Kinnisvara AS mõtteid presidendi kantseleilt, kas üldse ja kuidas projekti kärpida.

"Ma pean tunnistama, et presidendi kantselei sellist lõplikku seisukohta ei ole veel kujundanud," kommenteeris kantselei vastne direktor Tiit Riisalo. "Vabariigi president on otsustanud, et tema ja ta pere jääb elama oma koju, Nõmmele. Ja me oleme tegelnud sellega, et tagada tema turvalisus seal, koos keskkriminaalpolitsei isikukaitsebürooga. Sellega on kõik korras. Presidendi töötingimused on tagatud siinsamas, Kadrioru lossis," lisas Riisalo.

Eesti naabritest Soome presidendil on Helsingis kaks ametiresidentsi ja Turu lähedal suveresidents. Läti presidendile ehitati mõne aasta eest ametlik residents Jurmalasse.

 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: