Oettinger palus hiinlaste pilusilmadeks nimetamise eest vabandust

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Günther Oettinger Autor/allikas: AFP/Scanpix

Hiljutises kõnes hiinlasi pilusilmadeks nimetanud Euroopa Komisjoni digivolinik Günther Oettinger palus oma sõnade eest ametlikult vabandust.

"Tahaksin vabandust paluda kõigi sõnade eest, mis ei olnud nii lugupidavad, nagu need oleksid pidanud olema," ütles ta neljapäeval BBC teatel.

Oma sõnade eest palju kriitikat saanud Oettinger ütles, et tal on olnud aega oma kõne üle järele mõelda ja nüüd saab ta aru, et sõnad, mida ta kasutas, on tekitanud halbu emotsioone ja võinud isegi inimestele haiget teha.

"See ei olnud minu kavatsus," lausus volinik.

Oettinger pidas eelmisel nädalal Hamburgis kõne, milles nimetas hiinlasi pilusilmadeks (schlitzaugen), mida saksa keeles peetakse rassistlikuks. Lisaks teritas ta keelt ka geiabielude ja naiste suhtes.

Kui üritusel filmitud lõigud Youtube'i riputati, puhkes skandaal ja Oettingeri peale olid pahased nii paljud Saksa poliitikud kui ka europarlamendi saadikud. Volinik ei pidanud aga siis vajalikuks vabandada, sest tema sõnul rebiti ta öeldu kontekstist välja.

Kolmapäeval reageeris juhtunule ka Hiina välisministeerium, kes teatas, et need märkused viitavad mõningate lääne poliitikute jahmatavale üleolekutundele.

Oettingeri teravkeelsus on talle tähelepanu tõmmanud kogu karjääri vältel

Oettingeri on saatnud väiksemad ja suuremad skandaalid seoses normide piire kompavate väljaütlemistega läbi kogu tema poliitkarjääri. 1988. aastal seadis ta Saksa paremtsentristliku kristlik-demokraatliku liidu noorteühenduse juhina kahtluse alla toonase parteijuhi ja kantsleri Helmut Kohli liidrivõimed ja ütles, et Kohli paremad päevad jäävad minevikku.

2000. aastal laulis Oettinger parempoolse tudengikorporatsiooni Ulmia üritusel Saksamaa hümni vastuolulist salmi "Deutschland, Deutschland über alles”, mis on seoste tõttu natsiajastuga ametlikust versioonist kõrvaldatud.

2005. aasta novembris soovitas Oettinger oma partei piirkonna koosolekul, et eakamatele töötajatele tuleks vähem palka maksta, sest näiteks 60-aastane vabrikutööline on vähem produktiivne kui tema 30-aastane kolleeg. "40-aastaselt jõuab kätte inimese jõudluse tipphetk," ütles toona 52-aastane Oettinger, nimetades üle 50-aastaseid laiskadeks koerteks.

2006. aastal pälvis Oettinger Saksamaa keeleühingult auhinna eriti silmapaistvate vigade eest saksa keele kasutamisel.

2011. aasta Fukushima tuumakatastroofi ajal hoiatas toona ELi energiavoliniku ametit pidanud Oettinger kõiki, kel on Jaapaniga seoseid, et tegu on apokalüpsisega ning kõik on kontrolli alt väljas.

2015. aastal, kui Alexis Tsipras oli kuu aega Kreeka peaminister olnud ja käimas olid ELi päästepaketi läbirääkimised Kreekaga, ütles Oettinger, et Kreeka valitsus käitub nagu elevant portselanipoes.

Tänavu septembris nimetas digivolinik Briti endise peaministri David Cameroni kampaaniat roojaseks. Saksamaa paremäärmusliku partei Alternatiiv Saksamaale (AfD) juhi Frauke Petry kohta ütles ta aga, et kui ta oleks selle veidra Petry-mutiga abielus, laseks ta endale juba täna õhtul kuuli pähe.

Samuti kuuluvad Oettingerile sõnad, et Donald Duck on tema arust etem kui Donald Trump.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: