Arutusel olev "limonaadimaks" tekitab tootjates küsimusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Keskerakonna juht ja tulevane võimalik peaminister Jüri Ratas kinnitas täna Vikerraadio saates "Uudis+", et aktsiisipoliitikas ootavad ees suured muutused, kuid enne homset ei soovinud ta neid täpsustada. Ühe tõenäolise uue maksuna räägitakse koalitsioonikõnelustel suhkruga magustatud jookide maksustamisest.

Töö ja terviseminister Jevgeni Ossinovski parteikaaslane Urve Palo kinnitas, et nn limonaadimaksu tulek pole veel kindel ning kuni kõiges pole kokku lepitud, pole milleski kokku lepitud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Juhul, kui see maks tuleb, siis selle eesmärk on mõjutada käitumist kahes suunas, ühtepidi tarbija käitumist, et ta ostaks vähem suhkruga jooke, aga ka tootja käitumist, et ta vaataks, et võib-olla ta lisab natuke vähem suhkrut oma tootele," selgitas Palo.

"Me ei räägi suhkrumaksust, mis laieneks toiduainetele. Jutt on olnud terviseedenduse aspektist olulisest limonaadimaksust, mis paneks tootjaid vähem suhkrut jookidesse panustama," lisas omakorda riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

Toiduliidu juhi Sirje Potisepa väitel on aga selline valikuline magusa maksustamine Euroopa Liidu reeglitega vastuolus, kuna kõiki tooteid tuleb kohelda võrdselt.

"Ega siis muud üle ei jää, kui see tõesti peaks nii minema, eks siis käime Soome rada pidi, et läheme Eesti riigi vastu Euroopa kohtusse, nii see rada on käinud nii Soomes kui Taanis," märkis Potisepp.

Õlle kõrval ka karastusjooke tootva A. Le Coqi juht Tarmo Noop ei usu, et magusate jookide maksustamine rahva tervist kuigivõrd parandaks.

"On küll selge seos hinna ja tarbimise vahel, kuid kui karastusjoogid asendatakse muu magusaga, ei pruugi inimese poolt tarbitav energiahulk sugugi väheneda. Tööstusele üheks võimaluseks on asendada naturaalne suhkur suhkruasendajatega, aga on küsitav kas see on tervislikkuse seisukohalt parem alternatiiv," lausus Noop.

Poliitikute sõnul on magusamaksu eesmärk just tervislikkuse edendamine, mitte kasu teenimine.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: