Digitaalmajanduse voliniku koha ümber spekuleeritakse kolme nimega, sealhulgas Ansipiga

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Günther Oettinger ja Andrus Ansip. Autor/allikas: John Thys/AFP/Scanpix

Günther Oettingeri ametikoha vahetus Euroopa Komisjonis teeb personalialast peavalu president Jean-Claude Junckerile. Seni on Oettingeri asemele digitaalmajanduse voliniku kohale spekuleeritud kolme nimega, nende hulgas ka digitaalse ühtse turu asepresidendi Andrus Ansipi nimega.

Oettingeri koht vabanes pärast seda, kui Juncker tegi talle ettepaneku asuda Kristalina Georgieva asemel Komisjoni eelarve- ja inimressursside asepresidendi kohale. Bulgaarlanna Georgieva läheb tööle Maailmapanka, vahendas politico.eu.

Üks juhtivatest kandidaatidest digitaalmajanduse voliniku kohale Carlos Moedas loobus mõni päev tagasi temale tehtud ettepanekust. Moedas on praegu innovatsioonivolinik. Talle pakuti digitaalmajanduse voliniku kohta novembri alguses, kuid kahe Komisjoni ametniku sõnul soovis ta säilitada ka oma praegust portfelli, mis sisaldab ka teadus- ja arendustööd. Juncker palus tal sellest loobuda, kuid praegu on Moedas keeldunud.

Bulgaaria võiks selle probleemi lahendada, nimetades Georgieva asemele digitaalvaldkonna teadmistega kandidaadi, kuid riigil ei ole ühtki sobivat kandidaati. Lisaks eelistaks Bulgaaria allikate sõnul pigem muud portfelli, näiteks regionaalabi oma.

Digitaalmajanduse voliniku ülesanne on autoriõiguste ja telekommunikatsiooni valdkonna järelevalve. Autoriõiguste eeskirjad on olnud Euroopa kirjastajate üks suuremaid prioriteete. Ettepanek uuteks autoriõiguste reegliteks, mille Oettinger sügisel lõpule viis, võimaldab kirjastajatelt saada tasu internetiplatvormidelt, mis nende artikleid esitlevad. Komisjoni mustand läheb nüüd Euroopa Parlamenti, kus pannakse selle jaoks märtsiks kokku vajalik seadusandlus.

Kolm varianti 

Oettinger veab aasta lõpuni nii enda kui ka Georgieva portfelle ning seejärel tõstetakse ta asepresidendiks. Kuigi Oettinger peab enne esinema Parlamendi ees ja ootama ära, kuni Bulgaaria valib endale Komisjoni uue esindaja, algasid koheselt spekulatsioonid tema asemiku kohale.

Moedas oli üks esimesi nimesid, keda Oettingeri digitaalülesannetega seostati. Peale Oettingeri ja tema ülemuse, asepresidendi Andrus Ansipi on Moedasel kõige rohkem kogemusi selle valdkonnaga, kuid tema on keskendunud peamiselt akadeemilistele ja teaduslikele kirjastajatele, mitte niivõrd uudismeediale.

"Ühtki otsust ei ole seoses Oettingeri praeguse portfelliga veel tehtud. Volinik Moedas ei kommenteeri seetõttu kuulujutte, ükskõik kui veenvad need ka võivad olla," ütles Komisjoni pressiesindaja.

Euroopa Parlamendi saadik Julia Reda, kes on ainus Piraadipartei liige Parlamendis ja ka autoriõiguste ettepaneku häälekas kriitik, nimetas Moedast "kindlaks valikuks" Oettingeri kohale.

"Volinik Moedas on kindlasti üks kvalifitseeritumaid kolleege seda ametit üle võtma, arvestades, et digitaalportfell ja eelkõige autorõiguste direktiiv on tugevalt seotud teaduspoliitikaga," ütles ta.

Samuti on allikate sõnul kaalutud digitaalmajanduse voliniku kohale õigusvolinikku Vĕra Jourovát. Tema ei ole neid väiteid kommenteerinud.

Digitaalse ühtse turu asepresidenti Andrus Ansipit peetakse kahe Komisjoni allika sõnul üsna kaugeks võimaluseks sellele kohale. Üks allikas ütles, et asepresident Ansip eelistab igal juhul valdkonda koordineerida, mitte aga seda ise juhtida.

"Lepete kohaselt on see Euroopa Komisjoni president, kes otsustab Komisjoni siseorganisatsiooni üle. See on president Junckeri kätes," kommenteeris Ansipi kabinet e-kirja teel.

Oettingeri kabinet ei ole olukorda kommenteerinud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: