Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pätsi mälestusmärgi algatajad tutvustasid oma plaane

President Konstantin Pätsi mälestusmärgi projekti algatajad tutvustasid esmaspäeval, Vabadussõja alguse aastapäeval, oma edasisi plaane.

Toompeale kavandatava mälestusmärgi jaoks kogutud juba 7000 eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ka üks tuntud skulptor on huvitatud suurendatud koopia tegemisest, kuid kavas on korraldada ka ideekonkurss.

"Sinna [Toompea] lossi kõrvale Kuberneri aeda põliste pärnapuude alla, mis on otse nagu vabaõhukatedraal, sobib paigutada suhteliselt tagasihoidlike mõõtmetega mälestusmärki. Ja see peaks olema ka traditsioonilises laadis - et Päts oleks kindlasti äratuntav," selgitas Eesti Sõjamuuseumi projektijuht Trivimi Velliste.

Kuberneri aia korrastamiseks on riigikogu juhatus moodustanud komisjoni.

Mälestusmärgi jaoks on Pätsi muuseumi kaudu juba kogutud annetusi üle 7000 euro. Praegu saab annetada ka telefoni teel, numbrid leiab Konstantin Pätsi muuseumi lehelt.

"See summa peaks jääma alla 100 000 EUR ja ma usun, et kindlasti on võimalik korjata üle poole sellest summast rahvaannetusena. Ja kindlasti on Eesti Vabariigi auküsimus, et ka riigieelarvest midagi selle heaks lisatakse," sõnas Velliste.

Õpetajate majas toimunud pressiüritusel toonitasid mälestusmärgi algatajad, et hoolimata riigivanema hilisemast vastuolulisest rollist Eesti riigi ajaloos oli Konstantin Päts võtmeisik iseseisva riigi tekkel pärast esimest ilmasõda ning väärib seetõttu mälestamist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: