Euroopa Keskpank pikendab "rahatrükki" vähemalt tuleva detsembrini ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Ralph Orlowski/Reuters/Scanpix

Euroopa Keskpank (EKP) pikendab varaostukava vähemalt kaheksa kuu võrra, jätkates võlakirjade ostmist vähemalt tuleva aasta detsembrini.

Samas kui EKP ostab tuleva aasta märtsini 80 miljardi euro väärtuses kuus väärtpabereid, siis alates aprillist vähendab see varaostumahtu 60 miljardile eurole kuus, teatas Euroopa Keskpank.

Programmiga jätkab keskpank vähemalt tuleva aasta detsembrini või ka vajadusel kauem, kuni Euroopa Keskpanga nõukogu näeb, et inflatsioon hakkab lähenema 2 protsendile. Kui vahepeal peaks selguma, et olukord peaks sekkumist nõudma, plaanib nõukogu varaostukava mahtu kasvatada või pikendada.

Lisaks varaostukava pikendamisele reinvesteerib Keskpank ka kõik kokkuostetud võlakirjade intressid.

Samas otsustas EKP nõukogu neljapäeval jätta peamised intressimäärad muutmata. Põhiliste refinantseerimisoperatsioonide pakkumisintressi jättis keskpank 0 protsendile. Hoiustamise püsivõimaluse intressimäära jättis EKP -0,4 protsendile ning laenamise püsivõimaluse intressimäära 0,25 protsendile.

Keskpank langetas hoiustamise püsivõimaluse intressimäära negatiivseks 2014. aasta juunis ning langetas selle praegusele tasemele märtsikuus. Negatiivne määr tähendab, et kommertspank peab raha keskpangas deponeerimisel peale maksma.

Euroopa Keskpanga (EKP) baasintressidega on seotud ka pankadevahelise rahaturu intressinäitaja Euribor, millega on omakorda seotud suur osa eluasemelaenudest. Euribori tase on olnud juba üle aasta rekordmadalal tasemel.

Rahapoliitika üks eesmärk on hoida inflatsioon tasemel, mis on 2 protsendi lähedal, ent jääb sellest piirist allapoole.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: