Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tele2 juht Starmani müügist: tekib võimalus varjatud hinnatõusuks

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kui konkurentsiamet Elisale Starmani ostuks kinnituse annab, siis on Elisal ja Telial nii mobiilside kui interneti püsiühenduse valdkonnas turuosa kahepeale kokku 73 protsenti ning teleteenuste pakkumises 70 protsenti. Konkurendist Tele2 hinnangul on tekkiv olukord klientidele pigem kahjulik, sest annab võimaluse varjatud hinnatõusuks.

Tele2 tegevjuht Argo Virkebau ütles Starmani ostu kommenteerides ERRi portaalile, et Eesti ärimehed tegid geniaalse tehingu, teenides kasumit osaluse müügist, mis ei kuulunud isegi neile.

"Tele2 äri see ühinemine ei mõjuta, kuna uusi tehnoloogilisi lahendusi selle tehinguga Eesti turule ei teki. Võrkude arv kahe firma ühinemise tõttu pigem väheneb, mis teeb turul konkureerimise lihtsamaks. Samuti väheneb Eesti tarbija jaoks valik näiteks mobiilside interneti teenusepakkujate osas," lausus ta.

Virkebau sõnul on Euroopas konkurentsiamet samal põhjusel väga palju ühinemisi tagasi lükanud, sest kui turul on vähem tegijaid, siis tarbija valikuvõimalus kahaneb ja tekib võimalus varjatud hinnatõusuks.

"Oligopoolne turg ja sellisel tasemel konsolideerumine, kus erinevad teenused koonduvad ühe pakkuja alla, on seetõttu üldiselt kliendi jaoks pigem kahjulik. Ühinenud firma hakkab kindlasti otsima võimalusi kulude vähendamiseks, et ostuhind tagasi teenida," prognoosis Tele2 tegevjuht.

Konkurentsiameti koondumiste kontrolli osakonna juhataja Svetlana Ljutova ütles, et Elisa ja Starmani koondumise teade esitati ametile reedel ning nüüd alustatakse menetlust. Selleks on aega 30 päeva, kuid probleemide ilmnemisel võidakse seda aega veel neljaks kuuks pikendada.

"Praegu ma ei oska öelda, kas selle juhtumi puhul on täiendava menetluse vajadust," sõnas Ljutova.

Juhul kui tehing heakskiidu saab, tekib Eesti turule Telia kõrvale teinegi ettevõte, kes pakub korraga nii interneti püsiühendust, mobiiltelefoni- kui ka teleteenuseid. Telia turuosa mobiilside valdkonnas oli tehnilise järelevalve ameti andmetel tänavu kolmandas kvartalis umbes 40 protsenti ning Elisal 33 protsenti, seega kokku on nende käes 73 protsenti mobiilsideteenuste turust.

Sarnane on olukord ka interneti püsiühenduse pakkumisel - Telia käes on ligi 34 protsenti, Elisal ligi 40 protsenti ehk kahepeale kokku ligi 74 protsenti turust.

Starmani turuosa tasulise tv-teenuse pakkumisel on 35 protsenti ning Elisa suhtekorralduse spetsialisti Saskia Kivi kinnitusel on nad selles valdkonnas turuliidrid. Telia kommunikatsioonijuht Katrin Isotamm nimetas nende teleteenuste turuosaks samuti 35 protsenti.

Elisa ja Starmani omanikud, Polaris Invest ja Com Holding allkirjastasid eelmisel nädalal leppe, mille kohaselt saab Elisa saja protsendi ulatuses ASi Starman omanikuks. Elisa maksis tehingu eest 151 miljonit eurot.

Starman Eesti käive oli mullu 37 miljonit eurot ja Elisa Eesti ASil 95,4 miljonit eurot. Starmanis on 320 ja Elisas 610 töötajat.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: