Sinn Féini Põhja-Iirimaa juhiks sai Michelle O'Neill ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sinn Feini Põhja-Iirimaa uus juht Michelle O'Neill.
Sinn Feini Põhja-Iirimaa uus juht Michelle O'Neill. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Iiri vabariiklaste erakond Sinn Féin nimetas oma Põhja-Iirimaa uueks juhiks Michelle O'Neilli, kes peab erakond juhtima märtsis toimuvate Põhja-Iirimaa valimiste ajal.

Eelmisel nädalal teatas poliitikast lahkumisest pikaaegne Sinn Feini juhtfiguur ja Põhja-Iirimaa ühtsusvalitsuse asepeaminister Martin McGuinness. Poliitikast loobumist põhjendas ta nii halva tervise kui ka Põhja-Iirimaa praeguse poliitilise kriisiga, vahendas Reuters.

Ühtsusvalitsuse asepeaministri ametist lahkumisest teatas McGuinness juba 9. jaanuaril. McGuinness oli korduvalt ärgitanud oma kolleegi, Unionistide liidrit ning Põhja-Iirimaa esimest ministrit Arlene Fosterit astuma kõrvale ajaks, mil seadusandjad uurivad viimase väidetavaid eksimusi valitsuse "rohelise energia" programmis. Väidetavalt raisati programmis suurel hulgal maksumaksja raha.

Ühtsusvalitsus moodustati 2007. aastal 1998. aasta Põhja-Iirimaa rahuleppe tingimuste alusel. Valitsus vajab püsimiseks Sinn Féini ja protestantide enamust esindavate demokraatlike unionistide toetust. Briti ametnikud nõudsid Sinn Féinilt ühtsusvalitsusse uue asepeaministri nimetamist, Sinn Féini parlamendiliikmed ütlesid aga pärast kohtumist Briti valitsuse Põhja-Iiri ministri James Brokenshire'ga, et võimujagamine peab lõppema, kuna lahendamata tülisid on liiga palju.

Võimujagamisreeglite järgi tuli seega Põhja-Iiri parlament laiali saata ja kuulutada välja ennetähtaegsed valimised.

40-aastase Michelle O'Neilli saamine Sinn Féini juhiks on ajalooline seetõttu, et tema esindab juba põlvkonda, kes pole isiklikult Põhja-Iirimaa omaaegsest vägivaldsest konfliktist osa võtnud.

"See on tohutu au ja suur-suur privileeg, et mind valiti põhjaosa uueks juhiks ja jätkama Martin McGuinnessi, poliitilise gigandi, jälgedes," teatas O'Neill oma pöördumises.

Sinn Féin on olnud lähedalt seotud kunagise relvarühmitusega Ajutine IRA ning erakond tegutseb nii Põhja-Iirimaal kui ka Iiri Vabariigis. Partei juht on olnud alates 1983. aastast Gerry Adams.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: