Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkel: Suurbritannia ei säilita pärast Brexitit EL-i liikme õigusi

{{1493283180000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Saksa liidukantsler Angela Merkel soovitas neljapäeval Suurbritannial maha matta illusioonid, et tal säilivad pärast Euroopa Liidust lahkumist ühenduse liikmetega võrdsed õigused.

"Kolmandal riigil ei ole samu ega suuremaid õigusi kui liikmesriigil," ütles Merkel enne laupävast Brexiti-kohtumist Brüsselis.

"See võib tunduda enesestmõistetav, aga ma pean seda ütlema, sest paistab, et Suurbritannias on mõnel selles suhtes illusioonid," ütles Merkel Saksa parlamendis.

Merkel: EL-Türgi suhted on saanud Ankara tõttu tõsiselt kannatada

Euroopa Liidu ja Türgi vahelised suhted on saanud tõsiselt kannatada president Recep Tayyip Erdogani valitsuse sammude tõttu, nentis Merkel samas sõnavõtus.

"Viimaste nädalate arengud on tõsiselt kahjustanud Saksa-Türgi sidemeid, aga ka Euroopa-Türgi suhteid," ütles ta parlamendis esinedes.

Merkel tõi eraldi esile Saksa ajalehe korrespondendi kinnivõtmise ja kohtlemise, nimetades seda "põhiseaduslikule riigile sobimatuks" käitumiseks.

Päevalehe Die Welt ajakirjanik Deniz Yücel, kel on Saksa ja Türgi kodakondsus, pandi veebruaris terrorisüüdistuse alusel vangi, kus ta ootab kohut.

Teda hoitakse üksikvangistuses ja seni on Saksa konsulaadi esindaja saanud teda vaid ühel korral külastada.

Merkel väljendas muret ka 16. aprilli referendumi pärast. Tema sõnul on kahtlused, et presidendivõimu suurendamise rahvahääletust ei viidud läbi õiglastel tingimustel.

Merkel manitses Türgit austama põhiseadusest lähtuvaid kodanikuõigusi ja ütles, et teineteisele selja keeramine ei ole "Euroopa ega Türgi huvides".

"Me töötame dialoogi taastamise nimel," kinnitas Merkel.

Saksa kantsler lubas kasutada laupäeval Brüsselis peetaval Euroopa Liidu liidrite kohtumisel võimalust arutada, missugused meetmed oleksid sobivad EL-i suhetes Türgiga.

NATO liitlaste Saksamaa ja Türgi suhted halvenesid pärast juulikuist riigipöördekatset, kui Ankara hakkas arvatavaid süüdlasi karmilt maha suruma.

Tüli süvenes märtsis referendumi eel, sest Saksamaa ja Holland ei lubanud Türgi ministritel sealse türklaskonna hulgas kampaaniat teha.

Erdoğan süüdistas seepeale mõlemat riiki natslike meetodite kasutamises.

Kohe pärast presidendivõimu referendumi võitu kuulutas Erdogan välja järgmise rahvahääletuse surmanuhtluse taastamiseks - see tähendaks aga lõppu Türgi väljavaadetele EL-i liikmeks saada.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: