Abe kutsus EL-i ja Suurbritanniat üles tagama sujuva lahutuse

Foto: Kirsty Wigglesworth/AFP/Scanpix

Jaapani peaminister Shinzo Abe kutsus laupäeval Euroopa Liitu ja Suurbritanniat üles tagama sujuva ja läbipaistva lahutuse.

Abe kohtus reedel Briti peaministri Theresa Mayga, rõhutades, et ta usub Ühendkuningriigi majandusse ka pärast selle lahkumist Euroopa Liidust.

Jaapani peaminister hoiatas laupäeval pressikonverentsil, et kõik aktsionärid, sealhulgas investorid riikides väljaspool regiooni, tahavad selgeid tulevikuväljavaateid Brexiti-järgses Suurbritannias.

Suurbritannias teeb äri rohkem kui tuhat Jaapani kompaniid, kes annavad tööd umbes 140 000 kohalikule inimesele. Jaapani otseinvesteeringud Suurbritannias ulatuvad 10 triljoni jeenini (96 miljardi USA dollarini).

Jaapan on juba hoiatanud, et kompaniid, kelle Euroopa peakorterid asuvad Ühendkuningriigis, võivad need kolida mandrile, kui Euroopa Liidu seadused pärast Brexitit enam Suurbritannias ei kehti.

Jaapani peamised autotootjad on seni toetanud Briti majandust. Toyota teatas 240 miljoni naela investeerimisest autode koostetehasesse ning Nissan andis rohelise tee uuteks investeeringuteks oma tehasesse Kirde-Inglismaal.

Abe ütles laupäeval, et ta tunneb muret Suurbritannia ootamatu lahkumise pärast EL-ist.

"Avatud Euroopa säilitamine on maailmale mureallikas," ütles ta. "Kui reeglid muutuvad üleöö, siis on mure võimaliku segaduse tekkimise pärast," lisas Abe.

Jaapani peaminister avaldas lootust, et Suurbritannia pöörab suurt tähelepanu sellele, et lahutusprotsess oleks sujuv ja läbipaistev ning eksisteeriks ka üleminekuperiood.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: