Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Piirivalve asub idapiiril asuvatest jõgedest kopratamme eemaldama

Kopratamm kagupiiril.
Kopratamm kagupiiril. Autor/allikas: PPA.

Piirivalve hakkab regulaarselt tellima idapiiril asuvatest jõgedest ja ojadest kopratammide eemaldamist, kuna need hõlbustavad salakaubavedajate ja teiste ebaseaduslike piiriületajate liikumist.

Tööde teostaja leidmiseks väljakuulutatud riigihankes seisab, et piiriveekogude puhastamist on tarvis teha lähtuvalt Euroopa Liidu välispiiri valvamisest ja salakaubanduse tõkestamisest tulenevatest vajadustest.

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) loetleb, et piirivalve seisukohast tülikad kopratammid asuvad Kagu-Eestis Pedetsi ja Piusa jõel ning Miilikse ja Määsovitsa ojal ja Mustojal.

Kuna töö teostamine toimub veekogudel riigipiiri keskjoonel on vajalik osaline riigipiiri ületamine, mida tehes tuleb järgida riigipiiri seadust.

Venemaa poolelt kuni piirijooneni ulatuvad puud tuleb kärpida piirijoonelt või vastavalt hankija poolsele tööülesandele Venemaa kaldajoonelt ilma maismaale väljumata.

Veekogudest tuleb eemaldada kõik puud, mis sinna on langenud nii Eesti kui Venemaa poolelt, puu läbilõige toimub Venemaa kaldajoone piirilt ja tuleb seejuures jälgida, et naaberriigi maismaale ei satuta.

Venemaa poolsetelt kallastelt vette kukkunud või seal kasvavate puude kärpimine lepitakse hankija poolt kokku Venemaa volitatud piiriesindajaga. Vastava kokkuleppeta ei tohi piiriveekogu keskteljest Venemaa alalt puid eemaldada. Enne kokkuleppe olemasolu ei tohi ka töödega alustada.

Samuti laienevad ettevõtmisele veeseaduse sätted ja tööde teostajal tuleb silmas pidada, et paigad on keskmisest raskemini ligipääsetavad ja kohati soise kaldaga.

"Kasutatavad seadmed peavad võimaldama looduskeskkonda mittekahjustaval viisil jõe puhastamist," seisab hanke kirjelduses.

Veekogudest väljatõstetava puitmaterjali ja settepinnase äravedu ja utiliseerimine toimub täitja kulul ning kopratammid peavad olema eemaldatud 15 tööpäeva jooksul arvates tööde algustähtpäevast ja veest välja tõstetud puit tuleb piiriribalt ära vedada.

Aastas keskmiselt eemaldatavate kopratammide arv on PPA andmetel umbes 30. Lisaks tuleb veekogudest vastavalt vajadusele eemaldada sinna langenud puud.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: