Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Barnier soovib agressiivsuseta Brexiti-kõnelusi

Michel Barnier.
Michel Barnier. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Liidu Brexiti-läbirääkimiste juht Michel Barnier ütles neljapäeval Iiri parlanendis, et Suurbritanniaga jõutakse kokkuleppele, kui kõnelustel loobutakse agressiivsusest.

Barnier tõdes, et Suurbritannia EL-ist lahkumisel on "tagajärjed" eriti Iirimaa jaoks, kelle piirile Põhja-Iirimaaga võib tekkida tollikontroll.

"Kui me peame läbirääkimisi teineteist austades, ilma igasuguse agressiivsuseta ... ja oleme lahendustele avatud, ei tohiks meie tugeval Euroopal olla võimatu säilitada Ühendkuningriigiga tugevaid sidemeid," ütles ta Iiri parlamendi kahe koja ühisistungil.

Iirimaal kardetakse, et tollipiiride taastumisega tulevad tagasi ka pinged Põhja-Iirimaal, mis vaevles enne 1998. aasta Suure reede rahulepet aastakümneid vägivalla käes.

"Ma teen teiega koostööd kõva piiri vältimiseks," lubas Barnier iirlastele. "Aga Ühendkuningriigi EL-ist lahkumisel on tagajärjed. Meie kohus on tõtt rääkida," lisas ta.

"Tollikontroll on osa EL-i piirikorraldusest, see kaitseb ühisturgu, meie toiduohutust ja standardeid," ütles Barnier selgituseks.

"Aga nagu ma olen juba mitu korda öelnud: mitte miski neil läbirääkimistel ei tohi rahu ohtu seda, mitte miski."

Prantslane kordas, et piiriküsimus on üks Brexiti-kõneluste kolmest tähtsamast teemast koos Suurbritannias elavate EL-i kodanike õiguste ja Londoni lahkumisarvega.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: