Soome telekanalid muretsevad, kas Brexit toob kaasa Briti sarjade kadumise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Televiisorid.
Televiisorid. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Soome telekanalid ja produktsioonifirmad arutlevad praegu murelikult selle üle, kas Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust võib negatiivselt mõjutada ka populaarsete Briti telesarjade hankimist.

EL-i direktiivi (Eesti puhul käsitleb teemat ka ringhäälinguseadus - Toim.) kohaselt peab suur osa telekompaniide programmist olema reserveeritud Euroopa toodangule ning hetkel on veel ebaselge, millises kategoorias on Ühendkuningriigis toodetud telesarjad pärast Brexitit, vahendas Etelä-Suomen Sanomat.

"Üsna palju teletoodangut on tänapäeval tõenäoliselt Briti päritolu, ja pole selge, kas seda peetakse edaspidi Euroopa toodanguks, kui nad ei ole enam EL-i liikmesriik," nentis Soome kommunikatsiooniameti (Viestintävirasto) asejuht Petri Makkonen uudisteagentuurile STT.

"Ma ei oska isegi prgnoosida, kuidas seda teemat Brexiti-kõnelustel tähele pannakse," lisas ta.

Briti teletoodangu kadumine Euroopa kategooriast tooks telekanalitele kaasa lisaprobleeme, sest mõnel kanalil on olnud juba praegu raskusi kvootide raames püsimisega.

"Keskne väljakutse on siin olnud see, et Euroopa toodang on sageli kallima hinnaga ning ka saadaval olev programm ei pruugi alati sisu poolest telekanalite profiiliga sobida," selgitas Makkonen.

Näiteks Soome rahvusringhäälingu Yle jaoks on Suurbritannia tähtsaim välismaiste hangete maa. Näiteks 2013. aastal oli Yle välismaistest saadetest 25-30 protsenti pärit Ühendkuningriigist.

Yle rahvusvaheliste programmihangete juhi Tarmo Kivikallio sõnul on suurusjärk ka praegu samasugune, võib-olla ehk natukene suuremgi.

Brexiti võimalikku negatiivset mõju on Yles juba teadvustatud. "Sellest võib kujuneda probleem, kuid mingit konkreetset plaani pole selle kohta veel tehtud," nentis Kivikallio.

MTV3 puhul oli eelmisel aastal programmist 13 protsenti Briti päritolu ning muutused oleksid kanali jaoks vägagi valulikud, sest need puudutaksid mitmeid vaatajate seas populaarseid saateid.

"See põhjustaks tõepoolest suure probleemi. Briti saated on meil täiesti kindlalt lemmikprogrammi hulgas," sõnas MTV ühiskonnateemade juht Petra Wikström-Van Eemeren.

MTV loodab siiski, et Briti programm õnnestub tagada mingi eraldi lepinguga või et Euroopa saadete kvoodi teemal leitaks Soome sees mingi leevendus. Kui aga Brexit tõepoolest kvoodi "ära sööb", pöördub pilk eelkõige kodumaise toodangu suunas.

"Kodumaisest toodangust loodetakse abi igal juhul, selle mahtu suurendatakse juba praegu," sõnas Wikström-Van Eemeren.

Ka Yles ollakse seisukohal, et vajadusel korral suudetakse leida Briti toodangule alternatiive.

"Näiteks Põhjamaade, Saksa, Hispaania toodang toimub praegu täiesti hästi. Üritame olla laiaulatuslikud, kuid eks see brittide mõjuvõim on olnud kogu aeg üsna suur," märkis Kivikallio.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: