Prokurör: Assadi süüdimõistmiseks sõjaroimades on piisavalt tõendeid

Süüria inimõigusrikkumisi uuriv ÜRO komisjon on kogunud piisavalt tõendeid, et mõista Süüria president Bashar al-Assad sõjakuritegudes, ütles komisjonist lahkuv prokurör Carla Del Ponte kahes usutluses.
Sõjakuritegude kaasuste veteranprokurör Carla Del Ponte valmistub lahkuma ÜRO Süüria uurimiskomisjonist pärast viit aastat ametis. Del Ponte ütles Šveitsi meediale, et Assadi vastu kogutud tõenditest piisab tema süüdimõistmiseks sõjakuritegudes.
"Olen selles veendunud," ütles prokurör ajalehtedele Le Matin Dimanche ja Sonntagszeitung.
Ta lisas, et seni, kuni Süüria sõjakuritegude kaasustes ei hakka otsusi langetama ükski kohus ega hagema ükski prokurör, õiglust jalule ei seata.
"Seetõttu ongi olukord niivõrd frustreeriv. Eeltöö on tehtud, kuid pole ei prokuröri ega kohut," lausus Del Ponte Sonntagszeitungile. "See on tragöödia".
Rwandas ja endises Jugoslaavias toimunud sõjakuritegude uurimisega tuntuks saanud Del Ponte teatas 6. augustil, et lahkub ÜRO komisjonist, sest see ei tee absoluutselt midagi.
"Kõik Süürias on halval poolel. Assadi valitsus on toime pannud kohutavaid inimsusevastaseid kuritegusid ja kasutanud keemiarelvi. Nüüd koosneb opositsioon äärmuslastest ja terroristidest," lausus prokurör.
Pühapäeval avaldatud kahes usutluses ütles ta, et esitas lahkumisavalduse 3. augustil ning lahkub ametist ametlikult 18. septembril. Enne seda esitab komisjon raporti ÜRO inimõigusnõukogule.
Kolmeliikmelise komisjoni ülesanne on uurida inimõigusrikkumisi ja sõjakuritegusid 2011. aastast kodusõjas Süürias.
Lahkumisavaldus oli mõeldud provokatsioonina
Komisjon on korduvalt ärgitanud ÜRO julgeolekunõukogu suunama Süüria kaasust Rahvusvahelisse Kriminaalkohtusse (ICC), kuid üleskutset on seni eiratud.
"Ma ei taha olla alibi rahvusvahelisele kogukonnale, mis ei tee midagi," selgitas Del Ponte Le Matin Dimanche'ile oma otsust komisjonist lahkuda.
"Minu lahkumisavaldus oli mõeldud ka provokatsioonina," ütles ta, lisades, et loodetavasti survestab see julgeolekunõukogu, mis peab tagama ohvritele õigluse.
Samas rõhutas Del Ponte, et kui Süüria kaasuses lõpuks käivitatakse õiguslik protsess, on ta valmis vastu võtma rahvusvahelise prokuröri ameti.
Rahvusvaheline õiglus on elutähtis Süüriale, kus tehtud kuriteod olid palju hullemad kui endises Jugoslaavias.
"Ilma õigluse tagamiseta Süürias ei saa kunagi olema rahu ja seekaudu ka tulevikku," ütles ta.
Toimetaja: Karin Koppel
Allikas: BNS