Viljandimaal avati Jaan Tõnissoni mälestuskivi

Foto: ERR

Viljandimaal Mursil avati riigivanema ja välisministri Jaan Tõnissoni sünnipaigas mälestuskivi.

Nüüd on väärikalt tähistatud kõigi Eesti Vabariigi riigijuhtide sünnikodud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mälestuskivi püstitati Viljandi valla eestvõttel ning sellega märgitakse lähenevat Eesti 100. aastapäeva ja 150 aasta möödumist Jaan Tõnissoni sünnist.

Ajaloolaste hinnangul oli riigimees Tõnisson Eesti rahvusluse üks suuremaid ideolooge, ta andis pikka aega välja ajalehte Postimees ja oli selle peatoimetaja.

"Jaan Tõnisson oli mees, kes kandis rahvuslikku ideoloogiat. Tema usk oli, et eestlased ei pea kellelegi alluma - ei pea saksastuma, ei pea venestuma, nad peavad püüdlema vabaduse poole, oma riigi ja iseseisvuse suunas. Ta oli demokraatliku juhina korduvalt selle riigi eesotsas - nii riigivanema, peaministri, välisministri kui ka näiteks riigikogu liikmena kõigis kuues koosseisus, ka riigikogu esimehena lausa kahel korral," selgitas Viljandi muuseumi direktor, ajaloolane Jaak Pihlak.

Jaan Tõnissoni sünnimaja pole Mursil säilinud, küll aga asub samas tema venna rajatud hoone ning selle praegused omanikud loodavad seal avada Jaan Tõnissoni eramuuseumi.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: