Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome kaitseminister kaitses ettepanekut suurõppuste korraldamisest

Jussi Niinistö Kevadtormil.
Jussi Niinistö Kevadtormil. Autor/allikas: mil.ee

Soome kaitseminister Jussi Niinistö kaitses pühapäeval tema ja parlamendi kaitsekomisjoni esimehe Ilkka Kanerva ettepanekut rahvusvaheliste suurõppuste korraldamisest Soomes.

Aurora-tüüpi rahvusvaheliste sõjaväeõppuste korraldamiseks Soomes on olemas lausa tellimus, ütles minister, viidates kaitseväe uutele ülesannetele seoses rahvusvahelise abi osutamise ja vastuvõtmisega.

Niinistö sõnul on vägede koostööd ja juhtimist võimalik õppida vaid "rusikad mudas harjutades, mitte koosolekutel ja powerpoint-tsirkustes".

Kaitseminister juhtis oma blogis tähelepanu, et rahvusvaheliste õppuste ettevalmistusaeg on tavaliselt pikk ning võib kesta aastaid.

Endine välisminister Erkki Tuomioja aga sarjas pühapäeval oma blogis Kanervat seoses sooviga tuua Soome suur ja rahvusvaheline sõjaväeõppus.

Kanerva tegi selle ettepanku usutluses Helsingin Sanomatele. Ka Niinistö on juba varem rahvusringhäälingule Yle antud intervjuus sarnase ettepanekuga välja tulnud

"Sõjaretoorika viljelemine ja ähvardav jõudemonstratsioon on viimane asi, mida Soome praegu vajab," kirjutas Tuomioja.

Tuomioja meelest ei ole Soomel põhjendatud osavõtt õppustest, mis lisab rahvusvahelisi pingeid ja on iseloomult hirmutamiseks mõeldud jõudemonstratsioon.

Tuomioja kuulub parlamendi väliskomisjoni. Ka selle komisjoni juht Matti Vanhanen ütles laupäeval STT-le, et talle poleks meelepärane esinduslike sõjaväeõppuste korraldamine Soomes.

Niinistö ütles oma blogikommentaaris end jagavat pigem Kanerva kui Vanhaneni ja Tuomioja seisukohta. "Põhimõtteliselt on Aurora tüüpi suurte sõjvaäeõppuste korraldamine Soomes sõjalisest aspektist täiesti võimalik," märkis ta.

Rootsis algab suurõppus

Rootsis algab esmaspäeval rahvusvaheliste sõjaväeõppuste Aurora 17 ettevalmistav etapp.

Septembri viimastel päevadel lõppevad manöövrid on suurimad, mida Rootsi viimase kahe aastakümne vältel on korraldanud.

Õppustel Aurora harjutatakse Rootsi vastu suunatud kallaletungi tõrjumist ning sõjalise abi vastuvõtmist. Lahinguharjutused algavad järgmisel nädalal.

Aurorast võtavad osa 20 000 Rootsi, Taani, Eesti, Soome, Prantsuse, Leedu, Norra ja USA sõjaväelast. Enim välisvägesid ja tehnikat saabub Rootsi USA-st.

Allikas: STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: