ID-kaardi turvaaugu parandus jõuab inimesteni väga aeglaselt

{{1508839860000 | amCalendar}}
RIA eID valdkonna juht ning töögrupi vedaja Margus Arm.
RIA eID valdkonna juht ning töögrupi vedaja Margus Arm. Autor/allikas: ERR

Kui algselt lubas riik, et turvaveaga ID-kaardid tehakse novembris tarkvarauuendusega korda ja probleem laheneb, siis nüüd on selgunud, et selle tulemusena pannakse sadade tuhandete inimeste kaardid enne kinni, kui tarkvarauuendus neile üldse kohale jõuab ning Maciga läheb ID-kaardi kasutamine senisest palju keerulisemaks.

Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) e-ID valdkonna juht Margus Arm tunnistas tehnoloogiaportaalile Geenius, et ID-kaardi tarkvarauuendust suudetakse välja saata ligi 15 000 kaardile ööpäevas.

Kuna aga riik peatab olemasolevate ID-kaartide sertifikaadid juba novembri keskel, jõuab lähipäevadel välja tulev uuendus selleks ajaks maksimaalselt paarisaja tuhande inimese arvutisse. Kokku on veaga kaarte Eestis aga ligi 800 000.

“Tegemist on lihtsalt tehnilise piiranguga, süsteemid ei ole selliste mahtude jaoks mõeldud,” rääkis ta. “Tavakorras toodetakse päevas umbes 2000 kaarti. Lühiajaliselt ei ole võimalik seda mahtu soovitud määrades kasvatada.”

Tempoga 15 000 inimest päevas võtaks kõigi uuendamine aega ligi kaks kuud, aga ID-kaartide sertifikaadid peatatakse juba novembri keskel. Seega on paratamatu olukord, et osa ID-kaardi omanike kaardid ei ole veel uuendatud, kui nad juba e-teenustest ära lõigatakse.

Loe pikemalt Geeniusest.

RIA kommunikatsiooniosakonna juhataja Helen Uldrich ütles ERRile, et probleemide vältimiseks on ainus lahendus mobiil-ID.

Praegu veel testitakse ID-kaardi tarkvarauuenduse tarkvara, kuid kui pärast selle kättesaadavaks tegemist peaks koormus väga suureks osutuma ja uuendamine ei õnnestu enne, kui sertifikaadid peatatakse, siis mobiil-ID abil saab oma toiminguid jätkata ja selle kasutajat ei tohiks sertifikaatide kinnipanek mõjutada.

Täpset kuupäeva, mil ID-kaartide sertifikaate peatama hakatakse, ei ole veel teada. Peatselt algav sertifikaatide uuendamine kestab aga 31. märtsini.

"Lihtsalt riik sunniviisiliselt ütleb inimestele, et palun turvakaalutlustel uuenda oma kaart ära," sõnas Uldrich ja selgitas, et enne uuendust ei saa e-teenustesse siseneda.

"Niipea, kui on kauguuendamise rakendus üleval allalaadimiseks ja oma dokumendi uuendamiseks, annab RIA sellest teada," kinnitas ta.

Uldrichi sõnul on aktiivseid ID-kaardi elektroonilisi kasutajaid, kes kasutavad seda rohkem kui mitu korda kuus, umbes 300 000.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: