X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mattis: strateegiline rivaal Venemaa rikub tuumajõudude lepingut

{{1510232340000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

Venemaa, kes käitub viimasel kolmel aastal USA ja NATO strateegilise rivaalina, rikub keskmaa tuumajõudude lepingut (INF) ja teisi rahvusvahelisi kokkuleppeid, ütles USA kaitseminister James Mattis neljapäeval Brüsselis.

"Meil on tekkinud mitme aasta jooksul sügav arusaam, et Venemaa on rikkunud INF-lepingut samamoodi nagu nad on teinud Viini, Minski ja Helsingi lepete puhul," ütles Mattis NATO peakorteris pressikonverentsil.

USA ja Nõukogude Liit sõlmisid 1987. aastal INF-lepingu 500-5500-kilomeetrise tegevusraadiusega rakettide arendamise keelustamiseks.

Ühendriikide kaitseminister ütles NATO kaitseministrite kahepäevase kohtumise teisel päeval ajakirjanikele, et liitlastel on üha suuremad kahtlused Venemaa tahte üle täita endale lepingutega võetud kohustusi. "Lepinguid sõlmides tuleb austada teiste riikide suveräänsust. Me kavatseme Venemaaga seda arutada," sõnas ta.

Ta nimetas 2014. aastat Euroopa julgeolekus veelahkmeks, mis kinnitas, et Venemaa on valinud NATO-ga strateegilise rivaliteedi.

Mattise sõnul arutasid katseministrid pikalt 2014. aastal alanud NATO kohanemisprotsessi uute julgeolekuväljakutsetega ning ministrid kuulutasid vajadust viia allianss vastavusse muutunud maailmaga.

"Liitlaste pühendumus NATO kohandamisele pole mulle kunagi varem nii suurt muljet avaldanud," lausus Mattis ja lisas, et ministrid lisasid alliansi traditsioonilistele eesmärkidele lisasime "laevateede ja sideliinide kaitsmise vajadusel Atlandil ning vägede tõhusa liigutamise Euroopas".

USA kaitseministri sõnul arutas ta kolleegidega ka Venemaa sekkumist liitlaste demokraatlikesse protsessidesse.

Mattis: õppused on näidanud NATO vägede liigutamise kitsaskohti

NATO õppustel on välja tulnud liitlasvägede piiriülese liigutamise kitsaskohad Euroopas, märkis Mattis.

"Õppuste käigus oleme lahendanud selle probleemi kohalikul tasandil mittetäielikult, kuid vajame standardiseeritud protseduuri," ütles Mattis NATO peakorteris pressikonverentsil.

Ühendriikide kaitseminister ütles NATO kaitseministrite kahepäevase kohtumise teisel päeval ajakirjanikele, et Holland on teinud ettepaneku selle probleemi lahendamiseks ning Euroopa Liit on otsustanud väljapakutud lahenduse ellu viia.

"Kui me tahame NATO-t, mis on ka tegelikult võimeline kaitsma siin demokraatlikke riike, peame olema suutelised koostööd tegema, muuhulgas liigutama vägesid kiiresti üle piiride teise alliansi ossa," lausus Mattis.

NATO kaitseministrid leppisid kolmapäeval kokku uue sõjalise juhtimisstruktuuri põhijoontes, mis hõlmavad ka väejuhatuse loomist liitlasvägede ja varustuse paremaks liigutamiseks Euroopas.

Eesti kaitseminister Jüri Luik ütles kolmapäeval, et vägede liikumine Euroopas üle riigipiiride on praegu bürokraatlike takistuste tõttu väga aeglane ja NATO töötab selle kiirendamise nimel.

NATO vägede ülem nõuab Venemaalt sekkumise lõpetamist

NATO Euroopa vägede ülem, USA kindral Curtis Scaparrotti nõudis neljapäeval, et Venemaa lõpetaks Euroopa valimistesse sekkumise, mis teeb eriti muret seoses Kataloonia kriisiga.

Hispaania meedia süüdistab Kremli-meelseid väljaandeid nagu Russia Today ja Sputnik, millel on ka hispaaniakeelne teenistus, Kataloonia iseseisvusreferendumi järel vallandnud kriisis destabiliseeriva rolli etendamises.

Moskvat kahtlustatakse ka eelmise aasta USA presidendivalimistesse ja Briti Brexiti-referendumisse sekkumises. Scaparrotti sõnul teeb Venemaa pahatahtlik mõjutustegevus teistes riikides tõsist muret.

"Me oleme näinud seda Ühendriikides, mitmes siinses riigis viimase aja valimiste puhul," ütles ta vastuseks küsimusele Venemaa väidetava sekkumise kohta Kataloonias.

"Ta peab lõpetama sekkumise teistes riikides, kel on suveräänne õigus otsustada ise oma valitsuse ja selle tööpõhimõtete üle," ütles kindral Brüsselis NATO kaitseministrite kohtumisel ajakirjanikele.

USA kaitse-eelarve eelnõu näeb ette vastuseisu "Vene agressiivsusele"

Ühendriikide 2018. aasta kooskõlastatud kaitse-eelarves seisab nõudmine kaitse- ja välisministrile töötada välja meetmed Venemaa tegevusele, mis ohustavad USA ja selle liitlaste rahvuslikku julgeolekut, kirjutas uudisteagentuur Interfax neljapäeval.

Dokument "nõuab, et kaitseminister töötaks välja ja viiks tegelikult ellu kõikehõlmava strateegia Venemaalt lähtuvatele ohtudele vastuseismiseks".

Eelnõu keelab ühtlasi mitmekanaliliste videoprogrammide edastajatel, sealhulgas kaabli- ja satelliittelevisiooni teenusepakkujatel, edastada videomaterjale, mida "kontrollib või rahastab Vene valitsus või need kuuluvad sellele".

Kõik ülalmainitud nõuded tulenevad "Venemaa agressiivse tegevuse jätkumisest", mille hulka arvatakse "Gruusia ründamine 2008 ja Ukraina ründamine 2014", "ähvardused NATO liitlastele", "kiire sõjaline moderniseerimine", sõjalise tegevuse suurenemine Arktikas ja Vahemerel", samuti lühi- ja keskmaarakettide hävitamise ja avatud taeva lepingu rikkumised".

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: