Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA raport kiidab Eesti suutlikkust tõrjuda Vene mõjutustegevust

Demokraadist senaator Ben Cardin.
Demokraadist senaator Ben Cardin. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA kongressi demokraatide koostatud raportis Venemaa hoogustuva sekkumise kohta Euroopa riikide demokraatlikesse protsessidesse tunnustatakse muuhulgas Eestit ja Soomet, kes on suutnud Moskva mõjutustegevusele edukalt vastu astuda.

Raportis kiidetakse Euroopa väikeriike nagu Soome ja Eesti kiirete ja tõhusate vastusammude eest Venemaa sekkumisele, edastas kolmapäeval avaldatavat raportit juba eelnevalt näinud uudisteagentuur Associated Press (AP).

Soome ametnikud ütlesid raporti ühele koostajale, senati välissuhete komiteesse kuuluvale Marylandi osariigi demokraadist senaatorile Ben Cardini värvatud uurijatele, et Helsingi on tugevdanud desinformatsioonivastaseid jõupingutusi pärast seda, kui venemeelsed Twitteri-kontod hakkasid "säutsuma valeinfot ja äärmuslikke vaateid" enne Soome 2015. aasta parlamendivalimisi.

Raportis käsitletakse Venemaa sekkumist küberrünnakute, desinformatsiooni, salajaste sotsiaalmeediaoperatsioonide, äärmuslike poliitiliste jõudude rahastamise, korruptsiooni ja äärmuslikel juhtudel ka tapmiskatsete ja sõjaliste operatsioonide kaudu, nagu Ukrainas ja Gruusias.

Raport tugineb suuresti avalikele allikatele ning intervjuudele Euroopa diplomaatide ja valitsusametnikega.

Raporti põhisõnumiks on kriitika president Donald Trumpi suhtes, kellel väidetavalt puudub plaan Venemaa mõjutustegevusest lähtuva ohu tõrjumiseks.

Ehkki mõned demokraatlikud lääneriigid on vastanud Venemaa tegevusele agressiivsetele vastumeetmetega, ei ole Trump esitanud mingit strateegilist kava nende jõupingutuste toetamiseks või USA kaitsmiseks Kremli süstemaatilise sekkumise eest, seisab raportis.

Raportis, mis on esimene Venemaa sekkumist käsitlev omataoline alates 2016. aasta USA presidendivalimistest, antakse üksikasjalik ülevaade Venemaa tegevusest demokraatlike riikide õõnestamisel.

"Kunagi varem pole ükski USA president nii selgelt ignoreerinud sellist tõsist ja kasvavat ohtu USA rahvuslikule julgeolekule," hoiatatakse enam kui 200-leheküljelises raportis, milles antakse ülevaade Venemaa operatsioonidest 19 Euroopa riigis.

Cardin teatas avalduses, et lasi raporti koostada selleks, et ameeriklased saaksid teada Vene presidendi Vladimir Putini demokraatia õõnestamisele suunatud jõupingutuste täielikku "ulatust ja mastaapi".

"Ajal, kui president Trump istub tegevusetult, jätkab härra Putin oma asümmeetrilise arsenali täiustamist ja otsib tulevasi võimalusi valitsemise häirimiseks ja toetuse õõnestamiseks demokraatlikele ja rahvusvahelistele institutsioonidele, mida USA ja Euroopa on viimase 70 aasta jooksul ehitanud," sõnas senaator.

Cardini raportis süüdistatakse Putinit "järeleandmatus rünnakus demokraatia ja õigusriigi vastu Euroopas ja Ühendriikides".

Mures selle pärast, et Trump ei ole suutnud tuvastada Venemaa agressiooni kui tõsist probleemi, kutsub raport andma "kongressile tugevamat häält" jõupingutustes demokraatia toetuseks ja selle rahastamises.

Komitee vabariiklasest esimees Bob Corker Cardini raportit ei allkirjastanud, kuid mõned raporti soovitused on varem pälvinud ka vabariiklaste huvi, näiteks finantssanktsioonide agressiivne kasutamine Venemaa vastu ning sotsiaalmeediafirmade survestamine suuremale läbipaistvusele Venemaa poliitiliste sõnumite kohta.

Raport kutsub USA valitsust täielikult rahastama ja kasutama välisministeeriumi globaalse läbikäimise keskust, mille tegevust pärsib aruande hinnangul välisminister Tillersoni ajal "pakilisuse puudumine ja endale kehtestatud piirangud". Keskus loodi 2016. aasta terroristliku propaganda vastu ning selle ülesandeid laiendati mullu kongressis vastu võetud seadusega võitlusele Vene propagandaga.

Selles nimetatakse Venemaa tegevust "asümmeetriliseks rünnakuks demokraatiale" ja näidatakse, kuidas isegi Suurbritannias, Prantsusmaal ja Saksamaal suudeti Kremli mahitatud häkkimistega valimistulemusi mõjutada.

Cardini raportis kutsutakse Trumpi moodustama Venemaa sekkumise vastu võitlemiseks ametkondadevahelist "rakukest", mis sarnaneks 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute järel riiklikus terroritõrjekeskuses loodud üksusele.

Samuti kutsutakse valitsust suurendama rahalisi vahendeid demokraatia edendamiseks Euroopas ja avalikult välja tooma Putini sidemed organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooniga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: