USA ametnik: Washington alustab INF-leppest väljumist

Vene õppused, arhiivifoto.
Vene õppused, arhiivifoto. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Genfis USA ja Venemaa esindajate vahel toimunud läbirääkimised keskmaa-tuumarelvastuse leppe teemal tulemusi ei andnud ning kõrge USA ametniku kinnitusel alustab Washington nüüd valmistumist leppest lahti ütlemiseks.

USA otsust kinnitas kolmapäeval Brüsselis NATO peakorteris relvastuskontrolli asekantsler Andrea L. Thompson, vahendas Reuters.

Thompsoni sõnul alustab USA 2. veebruarist kuue kuu pikkust protsessi leppest väljumiseks.

USA välisminister Mike Pompeo hoiatas detsembri alguses, et Washington annab Venemaale aega 60 päeva INF-leppe täitmise juurde naasmiseks.

Washington on korduvalt süüdistanud Venemaad selles, et Moskva rikub järjepidevalt 1987. aastal USA ja Nõukogude Liidu vahel sõlmitud lepet (INF - Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty).

Leppe kohaselt ei tohi toota ja katsetada 500-5500-kilomeetrise tegevusraadiusega tiibrakette ning nendega seotud tehnoloogiat. USA aga leiab, et näiteks Vene tiibrakett Novator 9M729 on leppe selge rikkumine, mis sisuliselt tähendab seda, et Moskva saab Euroopale eelhoiatuseta tuumalöögi anda.

Moskva on süüdistused tagasi lükanud ja väitnud, et Washingtoni süüdistuste põhjuseks on unistada unipolaarsest maailmakorrast.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: