Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Olukorrast riigis": riigieelarve planeerimine on liiga ebatäpne

Andrus Karnau, Ahto Lobjakas, Olukorrast Riigis
Andrus Karnau, Ahto Lobjakas, Olukorrast Riigis Autor/allikas: Arne Holm, Raadio 2

"Olukorrast riigis" saatejuhtide sõnul on alkoholiaktsiisi planeeritud tuleva aasta eelarvesse 100 miljoni võrra rohkem kui seda peaks laekuma tänavu, samuti leiavad nad, et alkoholiaktsiisi osakaal eelarvest on liiga suur.

Järgmise aasta riigieelarvesse on plaanitud alkoholiaktsiisi laekumist 340 miljonit, sel aastal 240 miljonit eurot.

Saatejuht Ahto Lobjakas  märkis, et alkoholiaktsiise hakati tõstma 2015. aastal Taavi Rõivase valitsuse ajal ning on sestpeale igal aastal jupi kaupa tõusnud. Järgmise aasta veebruaris peaks toimuma viimane aktsiisitõus, mis nüüd valitsuses pingeid tekitab.

Kuivõrd aktsiisi laekub planeeritust tõenäoliselt vähem, tegi rahandusminister Toomas Tõniste ka ettepaneku aktsiisitõus järgmisel aastal ära jätta, mis tekitas palju elevust.

"Mingisuguseid kindlaid andmeid me ei saa isegi rahandusministeeriumi leheküljelt," viitas Lobjakas, et ka riigil pole ettekujutust, kui palju võiks aktsiisi laekuda.

"Rahandusministeeriumi analüütikud ütlevad, et kuna tõus on väga järsk, siis on prognoosida seda keeruline," kommenteeris Andrus Karnau, lisades, et ka Läti piirikaubandust on keeruline prognoosida.

Saatejuhid tõdesid, et Eestis on alkoholi aktsiisitase Euroopa viie kõrgema aktsiisiga riigi hulgas, sissetulekutega võrreldes aga kõige kõrgem.

Karnau hinnangul on alkoholiaktsiisi osakaal riigieelarvest liiga suur.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: