Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikogu tähistas Maapäeva 100. aastapäeva

Riigikogu tähistas piduliku istungiga Eesti omariikluse tekkimise ajaloolist tähtpäeva, sest 28. novembril täitus 100 aastat päevast, mil Eesti Maanõukogu kuulutas end kõrgeima võimu kandjaks Eestis.

Sada aastat tagasi kuulutas maapäev end kõrgeimaks võimuks kuni demokraatlikult valitud Asutava Kogu kokkukutsumiseni.

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles, et Eesti Vabariigi elulugu algas hetkest, mil Maapäev langetas otsuse kõrgeimast võimust.

"Tegemist on meie rahvusliku enesemääramise sajanda aastapäevaga. See otsus oli suur samm omariikluse suunas, see otsus oli rahva lootuste ja ootuste loomulik tulemus, saada vabaks ja iseseisvaks peremeheks omal maal," rääkis Nestor.

President Kersti Kaljulaid lisas, et põhimõttelise otsusega iseseisvuse teel võttis maapäev vastutuse Eesti tuleviku eest ja vaba Eesti riik pidi tulema.

"Kuigi maapäeva otsuse eel oli palju ebakindlust ja teadmatust, siis siiski see, mis ei puudunud, see oli kõige olulisem - usk, usk Eesti tulevikku," ütles president.

Kaljulaid lisas, et ilma julguseta oma sisemine veendumus teoks teha poleks poliitikuil ega noorte maapäeva saadikutel täna riigikogu saali asja.

Riigikogu esimees Eiki Nestor tõdes, et saja aasta tagust maapäeva ühendab tänasega siiras soov luua Eestile paremat tulevikku.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: