Saksa erakond AfD valis uued juhid

{{1512224400000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Saksa erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) delegaadid kogunesid laupäeval kahepäevasele kongressile, kus valisid oma juhtideks Alexander Gaulandi ja Jörg Meutheni.

AfD võitis septembris 13 protsenti häältest ja pea sada mandaati. See oli erakonnale suur võit ja teetähis Saksa sisepoliitikas, sest Teise maailmasõja järel polnud ükski paremäärmuslik jõud bundestagi saanud.

Valimiste järel raputas AfD ladvikut vaidlus erakonna marurahvuslaste ja mõõdukamalt meelestatud jõudude vahel. Päevi pärast valimisi lahkus ametist erakonna kaasjuht Frauke Petry, kes moodustas oma erakonna.

Kongress toimub Saksamaa põhjaosas Hannoveri linnas ning umbes 600 delegaati valib erakonnale uue juhatuse, mis suuresti määrab erakonna ideoloogilise suundumuse järgnevateks aastateks.

AfD senine juht Jörg Meuthen, kes on liidus erakonna marurahvuslastega, ütles, et kandideerib uuesti teiseks kahe-aastaseks ametiajaks.

Erakonna mõõdukamad jõud soovivad kaasjuhi kohal näha erakonna Berliini haru juhti Georg Pazderskit.

Samas spekuleeritakse kongressil, et erakonna tippu kavatseb kandideerida ka erakonnas mõjuvõimas parlamendifraktsiooni juht Alexander Gauland.

Erakond arutab ka, kas minna kahe kaasjuhi süsteemilt üle ühe juhi süsteemile.

Kongressil arutlusele tulevad algatused ilmestavad ka erakonna edasisi prioriteete.

Algatuste seas on üleskutse keelustada Saksamaal poisslaste ümberlõikus, mis on tavapraktika moslemite ja juutide seas, ning mõista hukka parlamendis heaks kiidetud antisemitismi määratlus, mida AfD peab "sõnavabadust piiravaks".

Erakonda tabas hiljuti ka pahameeletorm, kui ärgitas Saksamaad viivitamatult saatma Süüriasse tagasi kümneid tuhandeid põgenikke, väites, et "suur osa" kodusõjas riigist on nüüd põgenikele naasmiseks turvaline.

Kongressi algust üritasid takistada sajad AfD vastased, kes tõkestasid kongressipaika viivad teed istumisstreigiga. Pärast mõnda kähmlust protestijatega lasi politsei nende laialiajamiseks käiku veekahuri. Kähmlustes sai viga mitu politseinikku ja üks meeleavaldaja.

Hiljem marssis läbi Hannoveri kesklinna üle 5000 inimese, kes avaldasid toetust kantsler Angela Merkeli liberaalsemale põgenikepoliitikale. Lisaks toimub linnas ametiühingute protest, milles avaldatakse meelt AfD vastu ja kuhu oodatakse umbes 3000 inimest.

2013. aastal asutatud erakond on esindatud Saksa 16 liidumaa parlamendis 14-s, kuid peavoolu erakonnad ei soovi sellega riiklikul tasandil valitsusse minna.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: