Saaremaa liigvesi pressib kaevust välja

Saaremaa on viimasel ajal olnud hädas kõrge veetasemega, mis ka maanteid uputama on pääsenud. Vett pole aga palju mitte ainult maapinnal, vaid ka mitme meetri sügavuselt maa seest hakkab seda puurkaevust lausa välja pressima.

Laugu külas asuv nn nõiakaev on ka varem aeg-ajalt oma vempe näidanud ja kaheksa meetri sügavuselt maa seest vett välja pressima hakanud, aga viimased aastad on maa all kõik rahulik olnud. Kuni tänavuse detsembrini.

"Nõiad ei ütle seda, millal nad siin vihtlema hakkavad. Viimati hakkasid 5. jaanuaril 2015 ja meie purskkaev hakkas juba samblasse kasvama. Me arvasime, et kui ümberringi on taludesse kaeve puuritud ja maa on nii auklikuks tehtud, et võib-olla ei hakkagi enam. Aga siiski rõõmustas!" ütles Laugu turismitalu peremees Uku Sillaste "Aktuaalsele kaamerale".

See on täiesti eriline muusika, mida selline veevulin taluõuel kõrvadele pakub. Lisaks silmailule ja rahustavale vulinale otsis pererahvas sellisele nn loodusimele alguses ka lausa muud rakendust.

"Ma saatsin Leevaku elektrijaama omanikule kirja, et meil on selline ime siin ja äkki oleks aeg teha siia üks korralik elektrijaam. Ta saatis mulle sellise lõbusa kirja vastu ja tegi omad arvutused, et sellel ei ole mitte vähimatki mõtet! Kui ta, jah, pidevalt tuleks, siis saaks väikese lambi muidugi põlema panna, aga kuna ta tuleb nii üürikeselt ja kunagi ei tea, siis..." arutles taluperemees.

Teadusliku seletuse on pererahvas oma eripärasele kaevule muidugi leidnud.

"Ma arvan, et me oleme nii madala koha peal ja siin on pinnavesi üsna kõrge. Ja kui on sademeterohke aasta nagu tänavu, siis see veesurve siin tõuseb ja hakkab üles ajama. Meie kandis on siin ju allikaid, kust inimesed toovad oma kohvimasinatesse ja pea pesemiseks eriti puhast ja tervistavat vett. Ja paljud ju usuvad ka, et see mõjub silmanägemisele hästi ja hoiab naised igavesti noored!" rääkis Sillaste.

"Oleme märganud ka seda, et kui mere veetase on väga kõrge, siis näiteks siin on kaevus pöördvõrdeliselt hoopis väga madal ja kuidagi vastupidi. Et ehk seal on ikkagi midagi salapärast veel maa sees," usub Laugu peremees Sillaste. "Võib olla nõiakaev, võib olla salajõgi..."

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: