Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fentanüülidefitsiidis sõltlased käivad ainet Lätist toomas

Foto: Martin Dremljuga/ERR

Eestis enim narkosurmasid põhjustanud fentanüüli raskendatud kättesaadavus pole spetsialistide kinnitusel suurendanud sõltuvusravile pöördujate hulka. Ainet üritatakse sisse tuua kas naaberriigist Lätist või otsitakse leevendust teistest narkootilistest ainetest.

Tänavadiilerite tabamiseks viidi tänavu läbi kaheksa suurt politseioperatsiooni, mille tulemusel ootab kohut või kannab juba karistust üle 50 inimese.

Narkoäris polnud lõppev aasta just kiita, kümmekond fentanüüliparunit on keskkriminaalpolitsei töö tulemusel trellide taga ja aine kättesaamine nõuab pingutust. Samas ütleb ka rahvatarkus, et ega loodus tühja kohta salli ja nii saab nüüdseks paraku väita, et Lätis ei käida enam mitte ainult alkoholi järel.

"Väiksemas mahus sõltlased on koopereerunud ja tõesti üritavad ainet hankida siis näiteks Lätist, saates kedagi sinna ja tuues seda mõnekümne doosi kaupa tagasi. Mõned sõltlased meie teada üritavad tarvitada muid aineid, näiteks amfetamiini," kirjeldas PPA Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juht Rait Pikaro "Aktuaalsele kaamerale".

Amfetamiinil aga on fentanüülile vastupidine toime ning n.ö marki vahetanud sõltlastel seetõttu palju magamata öid. Lisaks tuleb neil praegu senisest enam arvestada, et fentanüüli hinnaga müüakse neile lihtsalt suhkrut. Aga ravile pole neid siiski märkimisväärsel hulgal pöördunud.

Teadaolevalt on Eestis metadooni asendusravil ainult kümnendik süstivatest narkomaanidest ja ka see pole saladus, et pahatihti kasutatakse metadooni lihtsalt karguna, et hommikul üles saada ja "päris" aine hankimiseks vargile minna.

"Me tegeleme aasta jooksul siin nii alaealiste tarvitajate, diileritega, kuni siis juba tõsiselt eakate inimesteni välja. 60ndates fentanüülisõltlased on meil ka läbi käinud, aga vaadates operatsioonide käigus kinni peetud isikuid, siis aasta lõpu poole, kui neid fentanüülidiilereid vähem sai tabatud, vanus langes," kirjeldas Pikaro sõltlaste profiili.

Tänavadiilerite püüdmine on prefektuuride õlul, ent kuna süstivatest narkomaanidest hinnanguliselt vähemalt 6000 ehk kõvasti üle poole elab Tallinnas, siis eelkõige Põhja prefektuuri kanda.

Põhja prefektuuri narkoüksuse kontole on tänavu kogunenud viis suurt politseioperatsiooni ja 43 kahtlustatavat, Ida prefektuuris kolm suuremat politseioperatsiooni ja kätte saadud kahtlustatavaid üheksa.

Jõulukingi sai narkopolitsei kätte aga juba oktoobris, kui meri Lohusalu randa kilode viisi kokaiini uhtus. Kes "jõuluvana" oli, pole veel selgunud.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: