Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsusmaal oli eelmisest aastavahetusest rohkem autodepõletamisi

Põlev auto Lille'i linnas eelmisel aastavahetusel.
Põlev auto Lille'i linnas eelmisel aastavahetusel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Prantsusmaa siseministeerium kinnitas esmaspäeval, et sellel aastavahetusel leidis eelmisega võrreldes aset rohkem autode süütamist. Samuti kasvas korrarikkumistega seotud vahistamiste arv.

Kui eelmisel aastavahetusel oli sõidukite süütamisi 935, siis nüüd loeti neid kokku 1031, vahistamiste arv kasvas 456 pealt 510 peale, vahendas AFP.

Mõnel pool toimus ka vägivaldseid vahejuhtumeid, näiteks Pariisi äärelinnas Champigny-sur-Marne'is ründas kaht politseinikku suurem grupp huligaane.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron mõistis Twitteris sellise käitumise hukka ja lubas, et need, kes korraldasid "argpüksliku ja kuritegeliku rünnaku" korrakaitsjate vastu, leitakse üles ja nad saavad väärilise karistuse.

Samas laiemalt sujus aastavahetus Prantsusmaal rahulikult.

"Mul on kahju, et selliseid juhtumeid, nagu eile, aset leiab, kuid üldiselt oli inimestel võimalik rõõmustada uue aasta saabumise üle rahumeelselt," kommenteeris siseminister Gerard Collomb.

Üle kogu Prantsusmaa oli aastavahetuse ajal tänavatel umbes 140 000 korrakaitsjat ja kiirabitöötajat. Prantsuse võimud on alates 2015. aasta terrorirünnakutest olnud kõrgendatud valmisolekus ning hiljuti rakendusid ka uued ning karmimad julgeolekut puudutavad seadusemuudatused. Samuti on president Macroni ajal tõhustatud ebaseadusliku migratsiooni vastaseid meetmeid.

Sõidukite põletamine uusaastaööl on Prantsusmaal juba aastaid kestnud "traditsioon", mis on levinud eelkõige vaesemates ja sageli immigrantide poolt asustatud äärelinnades. Osaliselt on tegu noorukite protestimeetodiga, mis ei pruugi ilmtingimata alati peegeldada mõne linnaosa üldist julgeolekutaset. Samuti ei puuduta nähtus ainult sisserändajatest noorsugu.

Väidetavalt sai komme alguse 1990. aastatel Strasbourg'i vaesematest linnaosadest ja peagi levis see ka riigi teiste linnade noorte huligaanide sekka.

Aastavahetusel autode süütamisest on noorte kurjategijate seas saanud ka teatav "spordiala", mille raames püüeldakse uute "rekordite püstitamisele".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: