Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsusmaa alustas iPhone'ide aeglustamise tõttu Apple'i vastu menetlust

Apple'i logo.
Apple'i logo. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsuse prokuratuur alustas menetlust tehnoloogiafirma Apple vastu seoses kahtlustega, mille kohaselt muutsid tarkvarauuendused osa vanemaid iPhone'i nutitelefone senisest aeglasemaks. Kõige olulisemaks detailiks juurdluses saab olema küsimus, kas ettevõte tegi seda teadlikult eesmärgiga suunata kliente iPhone'i uuemaid mudeleid ostma.

Prantsusmaa seaduste kohaselt on toote kasutusaja teadlik lühendamine eesmärgiga suunata kliente seda välja vahetama kuritegu. Prantsusmaa näol on tegu pärast USA-d ja Iisraeli juba kolmanda riigiga, kus iPhone'ide aeglustamist ametlikult uuritakse, kuid tegu on esimese riigiga, kus selline tegevus on ka otseselt kriminaalkuritegu, vahendas BBC.

Teoreetiliselt võib sellises kuriteos süüdi mõistmine tuua kaasa trahvi, mille suuruseks võib kujuneda kuni viis protsenti ettevõtte aastakäibest. Samas pole välistatud isegi vanglakaristuste kasutamine.

Uurimist juhib majandusministeeriumi haldusalas olev Prantsuse tarbijakaitseamet ning menetlus sai alguse pärast tarbijakaitseorganisatsiooni Hop poolt detsembris esitatud kaebust.

Hop rõhutas oma avalduses, et Apple tegi vanemad mudelid teadlikult aeglasemaks selle nimel, et suunata kliente uut mudelit ostma, ning sellele viitavat ka asjaolu, et samm tehti samaaegselt uue iPhone 8 müügile saabumisega.

Apple vabandas detsembri lõpus tarbijate ees seoses sellega, et tarkvarauuendused muutsid osa vanemaid iPhone'i nutitelefone senisest aeglasemaks. Eelmisel aastal tehtud tarkvarauuendus iOS 10.2.1 tegi aeglasemaks iPhone'i mudelid 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus ja SE.

Apple põhjendas olukorda väitega, et eesmärgiks oli tõsta nutitelefonide akude energiasäästlikkust.

Samuti kinnitas tehnoloogiahiid, et nende eesmärgiks pole kunagi ühegi oma toote kasutuskõlbulikkust vähendada.

Apple lubab nüüd, et nad langetavad tagavaraakude hinda ning lasevad uue aasta alguses välja ka uuenduse, mis annab iPhone'i aku kohta senisest täpsema ülevaate.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: