Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA valitsuse tööseisak pani Eesti Kunstimuuseumi keerulisse olukorda

Washingtonis avatakse peatselt Eesti-USA koostöös aastaid ette valmistatud suurejooneline ülevaatenäitus Michel Sittowi loomingust ja kohale on sõitnud suur delegatsioon Eesti Kunstimuuseumi töötajaid, kuid USA valitsuse tööseisaku tõttu sattusid näituse korraldajad keerulisse olukorda.

Näitus Washingtoni Rahvusgaleriis avatakse 27. jaanuaril ning muu hulgas on selle jaoks koost lahti võetud ja USA-sse viidud ka väidetavalt Sittowi maalitud Niguliste kiriku kannatusaltari tiivad.

Meediale tutvustuseks korraldatav suur pressikonverents peaks toimuma juba teisipäeval.

Äsja Washingtoni teele asunud Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme ütles ERR-ile, et kui uudised USA valitsuse tööseisakust temani jõudsid, ehmatas see algul väga. Viimane info on tema sõnul selline, et pressikonverents homme ikkagi toimub.

"Täna pidi olema ka üks kriisikoosolek muuseumis, kuidas käituda 27. jaanuariga, aga loodame, et see asi laheneb," lausus ta. "Me oleme üle viie aasta vaeva näinud - mitte ainult meie, vaid loomulikult ka Washington, ega see olukord rõõmu ei tee, aga lootust veel on".

Helme sõnul on võimalik, et avamispäevaks teeb muuseum erandi ja jääb siiski lahti, kuid ta tunnistas, et olukord on väga ebameeldiv.

"Nii meie saatkond kui muuseum ise on ju väga huvitatud, et kõik hästi läheks, ma ise ka loodan, et tehakse erand, isegi kui kõik tõesti kinni on. Lugesin kusagilt uudistest, et siiski kaalutakse muuseumide ja loomaaedade lahti tegemist. Vaatame, mis täna uudised toovad," tõdes kunstimuuseumi direktor.

Eesti Kunstimuuseumist sõidab näituse avamiseks Helme sõnul Washingtoni 14-15 inimest, lisaks ka ministeeriumi esindajad. Lisaks tuleb külalisi mujalt Ameerikast, väliseestlasi Kanadast, kokku umbes 70 inimest.

Näitus on suur koostööprojekt, aga lisaks on see seotud ka EV100 programmiga. Seega on kõik osapooled Helme sõnul huvitatud, et avamine ikkagi toimuks.

Eestist pärit Michel Sittowi esimene isikunäitus "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades" toob kokku tema säilinud tööd maailma suurematest kunstimuuseumidest. Washingtonis näeb seda jaanuari lõpust kuni mai keskpaigani, Tallinnas aga 8. juunist kuni 16. septembrini.

Näituse kuraatorid on John Oliver Hand Washingtoni Rahvusgaleriist ja Greta Koppel Eesti Kunstimuuseumist.

Näitusest "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades" rääkis "Ringvaates" Eesti Kunstimuuseumi direktor Kadi Polli:

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: