Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA tööseisaku lõpp hajutas mure Sittowi näituse avamisürituste kohalt

Michel Sittowi portree Diego de Guevarast.
Michel Sittowi portree Diego de Guevarast. Autor/allikas: Vikipeedia

Ühendriikide valitsuse tööseisaku lõppemine tähendab ühtlasi, et Eesti-USA koostöös korraldatava Michel Sittowi loomingu ülevaatenäituse avamisüritused Washingtonis saavad plaanipäraselt toimuda.

Washingtoni Rahvusgaleriis näeb Sittowi loomingut alates pühapäevast, laupäevaks on aga kavandatud pidulik avamine, kus osaleb hulk Eesti Kunstimuuseumi töötajaid, ministeeriumi esindajaid ning külalisi veel mitmest riigist, kokku umbes 70 inimest.

Näituse pressikonverents ja avamine sattusid küsimärgi alla, kuna USA kongress ei jõudnud kokkuleppele kulutustele kehtestatud lae ajutises tühistamises ning valitsusasutuste töö seiskus. Sellises olukorras saadeti paljud avaliku sektori töötajad palgata koju ning muu hulgas olid suletud ka muuseumid.

Esmaspäeval ütles Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme, et pressikonverents ilmselt ikkagi toimub, kuid näituse avamise osas on olukord ebaselge. Muuseumijuht lootis, et galerii teeb avamispäevaks siiski erandi ja avab uksed. 

Tänu sellele, et esindajatekoda kiitis heaks parteiülese eelarvemeetme, mis võimaldab valitsusasutustel teisipäevast alates taas tegevust jätkata, on ka näitusega seotud mured hajunud.

"Pärast keerulist olukorda, mis tekkis seoses USA valitusasutuste osalise tööseisakuga, toimuvad kõik kavandatud avamisüritused plaanipäraselt," kinnitas muuseum.

Esmakordselt näeb Sittowi haruldasi maale ühel näitusel koos

Teisipäeval on Washingtoni Rahvusgaleriis näituse pressiesitlus, neljapäeval esineb Washingtoni Euroopa Liidu majas kuraator Greta Koppel ning laupäeval toimub Washingtonis Eesti Suursaatkonna ning Eesti Kunstimuuseumi korraldatud näituse avaüritus ja vastuvõtt. Lisaks korraldab rahvusgalerii näituse raames kevadel mitmeid Eestile pühendatud sündmusi.

Washingtoni Rahvusgalerii ja Eesti Kunstimuuseumi koostöönäitusel „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik renessansiajastu Euroopa õukondades“ näeb Tallinnas sündinud ja õukonnakunstnikuna Euroopas kõrget karjääri teinud Michel Sittowi haruldasi maale esmakordselt ühel näitusel koos. Näitusel on eksponeeritud ka Niguliste muuseumi kannatusaltari viiesaja aasta vanused tiivad.

Näitus jääb Washingtonis avatuks kuni 13. maini. Alates 8. juunist saab Sittowi loomingut näha Tallinnas Kumu kunstimuuseumis.

Eesti Kunstimuuseum alustas näituseprojekti viis aastat tagasi, et tutvustada Sittowi teoseid Eesti Vabariigi 100. juubeliks nii rahvusvahelisele kui kodupublikule.

Näituse kuraatorid on John Oliver Hand rahvusgaleriist ning Greta Koppel Eesti Kunstimuuseumist. Washingtonis näituse avamisega koos ilmub ka kahe näituse ühine mahukas ja rikkalikult illustreeritud ingliskeelne kataloog, millele on teinud kaastööd mitmed rahvusvaheliselt tuntud kunstiteadlased.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: