Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Austraalia püüab 60 miljoniga päästa Suurt Vallrahu

Teadlane Suurt Vallrahu uurimas.
Teadlane Suurt Vallrahu uurimas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Austraalia valitsus teatas plaanist, millega soovib pidurdada Suure Vallrahu hävinemist. Plaaniga ette nähtud 60 miljoni Austraalia dollari (umbes 39 miljonit euro) eest soovitakse arendada vastupidavaid koralle ja maksta talunikele, et nad vähem reostaksid.

Viimasel kahel aastal on vallrahu kannatanud erakordse pleekimise all, mis on teadlaste sõnul soojema ookeanitemperatuuri tagajärg. Samuti on korallid saanud kahjustada suure ogatähe ja tsüklonite tõttu.

Enam kui pool valitsuse ette nähtud rahast ehk 36,6 miljonit dollarit läheb talunikele, et nad takistaksid põlumajandusest tekkivate jäätmete voolu enda majapidamisest väljapoole. Vee kvaliteedi tõstmine on Austraalia peaministri sõnul oluline, kuna veereostuse ja ogatähtede puhangute vahel on väga tugev seos.

Kuus miljonit dollarit on ette nähtud teadus-arendustegevuseks, et muuta vallrahu tugevamaks. Selleks on teadusmeeskonna juhi sõnul kaks võimalust: soojenemist ennetavad meetmed või juba tehtud kahju parandavad meetmed. Ennetavad meetmed on n-ö "juhitud evolutsioon", millega muudetaks koralle üha kasvava temperatuuri suhtes vastupidavamaks.

Kümme miljonit dollarit läheb suure ogatähe leviku piiramiseks ja neli miljonit ametnike palkamiseks, kes hoiatavad pleekimise eest.

60 miljonit eurot tuleb lisaks mullu lubatud 50 miljonile eurole, mis peaks samuti aitama talunikel vähendada jäätmete äravoolu ja reostust.

Greenpeace Australia Pacific ütles, et talunike rahastamine tegeleb probleemi sümptomite, mitte põhjustega, milleks on fossiilkütustel põhineva energia põhjustatud kliimasoojenemine.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: