Ants Erm: Müllerson, kellele kasulik?

Ants Erm
Ants Erm Autor/allikas: Vabaerakond

Miks propageerib professor Rein Müllerson Vene impeeriumi ja õigustab Putini šantaaži, küsib veteranpoliitik Ants Erm (Vabaerakond).

Kurjustasin alul veidi ERR-iga, kui nad avaldasid vahetult enne Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva nupu pealkirjaga "Rein Müllerson: Putini demoniseerimine on rumalus". Ehk peaksime siiski ERR-ile tänulikud olema, et vahendades kultuurilehte Sirp ("Putini demoniseerimine on rumal ja kontraproduktiivne", Valle-Sten Maiste, Sirp 23.02.) juhtisid nad tähelepanu väga tõsisele probleemile.

Rein Müllersoni tegevus Vene impeeriumi propageerimisel ja Putini šantaaži õigustamisel on olnud kahetsusväärselt "edukas", seejuures on Sirp viimase nelja kuu jooksul osalenud selles suisa kahel korral (lisaks eelmainitule veel "Müllerson ja mugavustsoonis Eesti", Ahto Lobjakas, 13.10. 2017 ). Allpool mõned Rein Müllersoniga seotud uudiste pealkirjad (allikateks RIA Novosti, 24 Krõm, Rossija v globalnoi politike, lenta.ru, ru.valdaiclub.com).

"NATO laienemine itta – suurim geopoliitiline tragöödia", "NATO ei kujuta endast mitte julgeolekugarantiid vaid, vastupidi, ohtu julgeolekule", "Russofoobia kui ajupesu", "Washingtoni pistrike kasulikud idioodid ehk saba juhib koera", "Krimm ei saa kunagi kuuluma Ukraina koosseisu", "Eesti äri kaotab miljoneid dollareid Tallinna russofoobse poliitika tõttu", "Eesti diplomaatia vajab moderniseerimist".

Niisiis, Rein Müllerson, NLKP liige (1972-1990), lõpetanud Moskva Ülikooli juura ja filoloogia (1976), NSVL Teaduste Akadeemia Riigiõiguse Instituut (1978–1987), NSVL esindaja ÜRO inimõiguste Komitees (1988-1992), Eesti Vabariigi asevälisminister 1991-1992, Keskerakonna liige aastast 2003.

1989 materdas ta Pravdas toorelt ja küüniliselt Balti riikide rahvaliikumisi, nimetades neid ekstremistlikeks, nende taotlusi ultimatiivseteks ja natsionalistlikeks nõudmisteks, toetab tänaseni kodakondsuse 0-varianti. Võrreldes kunagiste sõnavõttudega on tänased globaalsemad ja tihti sihitud mitte otse Eesti vaid Euroopa Liidu, eriti aga USA poliitika pihta, õigustades Vene impeeriumi domineerimistaotlusi. Millistel kaalutlustel toonane välisminister Lennart Meri sellise taustaga inimese endale abiliseks kutsus, jääb mulle arusaamatuks. Võib-olla oleme Müllersonile "tänu" võlgu ligi 20 000 Vene sõjaväepensionäri ja nende pereliikme jäämisele Eesti Vabariiki?

Vaatame, mida räägib emeriitprofessor täna Sirbis: "Praegu on USA sõjalistes doktriinides rõhk pandud lokaalse kasutusulatusega taktikalistele tuumarelvadele. Kui sõjaline konflikt aset leiab, mis ei ole ilmvõimatu, siis kus neid taktikalisi tuumarelvi teie arvates kasutama hakatakse? Loomulikult piiriäärsetes konfliktides. NATO väed Eesti territooriumil on ju selge sihtmärk Vene rakettidele, lennukitele. Taktiliste tuumarelvade kasutamine, juhul kui pooled suudavad ära hoida konflikti eskaleerumise, ei ohusta eksistentsiaalselt Venemaad ja veel vähem USA-d, kuid väikegi piiriintsident võib saada saatuslikuks meile."

Igasugune sõjaline konflikt on ohtlik loomulikult. Aga selle ohu vältimise hind – ja seda on ajalugu ka tõestanud – on veel suurem sõda ja iseseisvuse kaotamine ning seda mitte ainult Eesti näitel vaid palju mastaapsemalt. Jah, Eesti Vabariik on sihtmärk Putini Venemaale, aga oleks seda niikuinii, välja arvatud juhul, kui me vabatahtlikult oma riigist loobuksime, aga… meie, eestlased, jääksime sihtmärgiks niikuinii – milleks anda meile veel kolmas võimalus? Praegu on vähemalt kindlustunne, et kui Venemaa juhtkond kollektiivselt aru kaotanud ei ole, siis NATO vägesid ei rünnata, s.t kollektiivset enesetappu ei sooritata.

"Kõige suurem rumalus, mis saab olla ja millest on kinni hoitud, on arusaam, et kuni Venemaa ei muutu liberaaldemokraatlikuks, ei tuleb temast kõrvale hoida nagu pidalitõbisest."

Vaevalt keegi enam usub, et Vene impeeriumist saab selline riik nagu USA – seda vist Müllerson mõtleb siin liberaaldemokraatia all –, aga tänane stalinismi taassünd Venemaal hirmutab kõiki rahvaid ja seetõttu, tõesti-tõesti, tuleb temast eemale hoida.

"Ei oska midagi öelda Medvedevi ja Peskovi varade kohta. Kuid Putini demoniseerimine on täielik rumalus ja kontraproduktiivne tegevus. Muidugi olen lugenud artikleid, kus Putini meeletust varandusest räägitakse, aga pole kohanud mingeid tõendeid."

Väide, et Putini ja Co varanduste kohta pole tõendeid, on naeruväärne, aga oluline pole siin see. Oluline on etteheide demoniseerimise kohta. Putin on saatana võrdkuju. Ja ega Müllerson seda väga ei üritagi ümber lükata – pigem sisendab ta lugejatele, et Putiniga tuleb lihtsalt leppida ülemaailmse rahu huvides. Kas ikka on võimalik teha head nägu Putini režiimi veriste provokatsioonide peale nii Venemaal (nt Boris Nemtsovi mõrvamisele kaks aastat tagasi pidi FSB kaasa aitama) kui ka väljaspool? Tapatalgutele Tšetšeenias (200 000 ohvrit), agressioonile Gruusiasse, Krimmi ja Ida-Ukraina alatule okupeerimisele (üle 10 000 ohvri), Malaisia lennuki allatulistamisele (298 asjasse üldse mitte puutuvat ohvrit), oma rahva vastu keemiarelva kasutava Assadi jäägitu toetamisega Süürias, sealhulgas kassettpommidega (tuhanded ohvrid).

"Putin pole kunagi Stalinit õigustanud."

Kuidas palun, kõik need Putini ööhuntidest mootorratturite reidid Berliini Stalini pildiga punalippude lehvides, muud demonstratsioonid stalinlike loosungite, punalippude ja Stalini piltidega, ka nn. surematu polgu üritused. Kõik on aktsepteeritud üritused – samas, kui palju Venemaal lubatakse režiimi kritiseerivaid massiüritusi?

"Ühe suurriigi ambitsioone ja arrogantsust ei ohjelda kahjuks õigus vaid teise suurriigi ambitsioonid ja arrogantsus."

Selle lausega võib nõustuda – kogu Ukraina annekteerimise ja impeeriumi edasise laienemise, sh. Baltikumi, on tõepoolest ära hoidnud USA arrogantsus Putini režiimi suhtes.

Tegelikult kumab ka sellest lõigust läbi Müllersoni üldisem ideoloogia, mida ta oma kirjutistes levitab - rahu on tagatud vaid suurriikide vaheliste kokkulepetega, ehk siis: "Kui tahate rahu, andke Venemaa ambitsioonidele järele, võimaldage taastada ülemvõim endise NSVL-i ja Varssavi pakti aladel!"

Raske on ülehinnata kahju, mida Müllerson Eesti mainele teeb osaledes Eesti professorina piiritagustel üritustel, nagu "Rahvusvaheline meediaklubi Formaat A3" Krimmis (september 2017), Putini promoüritusel "Valdai klubi" (oktoober 2017), süüdistades Ameerika Ühendriike kõigis surmapattudes ning õigustades Putini kuritegusid ja Vene impeeriumi ambitsioone.

Vast suuremgi kahju on selles, et punaprofessorid - Rein Müllerson ei ole kaugeltki ainus - õpetavad ülikoolides meie lapsi. Ehk kasutades Müllersoni enda sõnavara, tegelevad nende ajupesuga. Mõistan, et meie jõustruktuurid on võimetud rakendama tõsiseid sanktsioone – üliliberaalne Eesti kohtuvõim tühistaks need niikuinii -, aga akadeemilistel valimiskogudel on õigus teha otsuseid oma südametunnistusest lähtuvalt. Miskipärast ei ole nad seda õigust kasutanud.

 Ants Erm on TTÜ vanemteadur ja Vabaerakonna juhatuse liige, ta oli ka Põhiseaduse Assamblee liige.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: