Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump kaalub osalemist USA saatkonna avamisel Jeruusalemmas

USA presidendi Donald Trumpi sõnul võib ta osaleda vastuolulisel Ühendriikide suursaatkonna avamisel Jeruusalemmas.

Trump võttis esmaspäeval Valges Majas vastu Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu.

Iisraeli peaministri visiit langeb mõjuvõimsa Iisraeli-meelse lobigrupi Ameerika-Iisraeli Avalike Suhete Komitee (AIPAC) aastakonverentsi ajale.

Trumpi sõnul pole USA ja Iisraeli suhted kunagi nii head olnud kui praegu. Ta käis välja idee osaleda mais toimuval saatkonna avamisel, mis oleks suur julgeoleku- ja diplomaatiline väljakutse.

USA teatas mõne päeva eest, et kolib saatkonna Jeruusalemma esialgu plaanitud 2019. aasta asemel juba tänavu mais ning see avatakse Iisraeli riigi rajamise 70. aastapäeval 14. mail.

"Ma võin seda teha, me kavatseme sellest rääkida. Kui ma saan, siis ma teen seda," lausus president. "Iisrael on minu jaoks väga eriline, eriline riik, eriline rahvas. Ootan väga seal viibimist ja ma olen selle otsuse üle uhke."

Netanyahu kiitis Ovaalkabinetis Trumpi "vaprat" otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja kolida sinna USA saatkond. "Tahan tänada teid erakordse sõpruse eest," sõnas juudiriigi valitsusjuht.

Detsembris ÜRO peaassambleel korraldatud hääletusel taunis Ühendriikide otsust 128 riiki. USA eeskuju on järginud käputäis riike ning vaid Guatemala on seni teatanud, et kolib oma Iisraeli saatkonna samuti Jeruusalemma.

Iisrael vallutas Jordaanialt Läänekalda ja Ida-Jeruusalemma 1967. aasta Kuuepäevases sõjas ning annekteeris Ida-Jeruusalemma 1980. aastal sammuna, mida rahvusvaheline kogukond ei tunnusta. Palestiinlased peavad Ida-Jeruusalemma oma tulevase riigi pealinnaks.

Trumpi ütles esmaspäeval, et palestiinlased tahavad vihast hoolimata naasta 2014. aasta aprillis katkenud läbirääkimistele Iisraeliga.

Ühendriikide president andis enda sõnul Jeruusalemma teema "laualt võtmisega" rahule võimaluse. "Kellelgi ei õnnestunud jõuda esmajärjekorras kaugemale Jeruusalemmast. Me võtsime selle laualt maha. See annab meile tõelise võimaluse rahuks," sõnas ta.

Trump ja Netanyahu rääkisid ka Iisraeli peavaenlasest Iraanist. "Iraan ei ole tuumaambitsioonidest loobunud," sõnas Iisraeli valitsusjuht. "Ta väljus tuumaleppest julgustust saanuna ja rikkamana. Iraan tuleb peatada."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: