Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump kahtleb Lähis-Ida rahukõneluste juurde naasmises

{{1516893360000 | amCalendar}}
Foto: Evan Vucci/AP/Scanpix

USA president Donald Trump ütles Davosi majandusfoorumil ajakirjanikele, et kahtleb, kas rahukõnelused Iisraeliga üldse kunagi taas algavad ning süüdistas selles palestiinlasi.

Trump ütles, et seoses tema otsusega tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana näitasid palestiinlased üles lugupidamatust USA suhtes, vahendas BBC.

"USA suhtes tuleb üles näidata austust või me ei liigu edasi," ütles ta.

"Iisrael on alati USA-d toetanud, seega oli mul au teha otsus seoses Jeruusalemmaga," sõnas Trump, istudes majandusfoorumil Iiraeli peaministri Benjamin Netanyahu kõrval.

Netanyahu ja Trump mainisid USA saatkonna Jeruusalemma üleviimise ajaloolist tähtsust, mida Trump nimetas suureks sammuks ja ajalooliselt väga tähtsaks. Trump kinnitas, et minisaatkond avatakse Jeruusalemmas juba tuleval aastal.

Trump kutsus palestiinlasi pidama juudiriigiga rahuläbirääkimisi, ähvardades neid vastasel juhul rahastamisest ilma jätta.

"Anname neile (palestiinlastele) miljoneid dollareid... Oleme valmis andma neile seda raha, aga see ei jõua nendeni enne, kui nad läbirääkimiste laua taha istuvad. Võin kinnitada, et Iisrael tahab rahu ja ka palestiinlased peavad rahu poole püüdlema, sest vastasel juhul ei saa me neid kuidagi aidata," sõnas Trump.

Kuu alguses säutsus Trump Twitteris, et USA suunab palestiinlastele sadu miljoneid dollareid, aga ei saa vastu ei tänu ega lugupidamist. "Kui palestiinlased ei taha rahuläbirääkimisi, miks me peaksime neile nii palju raha saatma?" lisas ta.

Palestiinlaste hinnangul ei saa USA-d enam pidada rahukõnelustel erapooletuks vahendajaks. Palestiina omavalitsuse president Mahmoud Abbas on nimetanud Trumpi otsust "sajandi kõrvakiiluks".

Palestiina ametnik: Donald Trump on rõhuja

USA president Donald Trump on rõhuja, ütles Palestiina ametnik neljapäeval.

Trump ütles neljapäeval, et palestiinlased näitasid USA suhtes üles lugupidamatust, kui keeldusid kohtumast asepresident Mike Pence'iga.

Palestiina presidendi Mahmud Abbasi pressiesindaja sõnul ei kohtu Palestiina ametnikud USA administratsiooniga, kuni see lõpetab Jeruusalemma tunnustamise Iisraeli pealinnana.

Teise kõrge Palestiina ametniku Hanan Ashrawi sõnul "pole oma rõhujaga kohtumisest loobumine märk lugupidamatusest, vaid märk lugupidamisest enda suhtes".

Trump kiitis suurepäraseid suhteid Briti peaministriga

USA president Donald Trump kiitis suurepäraseid suhteid Briti peaministri Theresa Mayga pärast kohtumist Šveitsis neljapäeval.

"Me oleme samal lainepikkusel, ma arvan, igas mõttes," ütles Trump kohtumisel Davosis.

"Peaministril ja minul on olnud tõepoolest suurepärased suhted," lisas president. "Kuigi mõned inimesed seda tingimata ei usu, ma võin öelda, et mul on suur lugupidamine peaministri ja tema töö suhtes," ütles Trump.

Trump saabus Šveitsi Davosi majandusfoorumile neljapäeval. Tegemist on esimese korraga viimase 18 aasta jooksul, mil USA ametisolev president Davosi foorumit külastab, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üritusele kogunenud maailma poliit- ja ärieliit ootab Trumpilt tema nägemust USA valitsuse välis- ja majanduspoliitikast.

USA transpordiminister Elaine Lan Chao kaitses kolmapäeval Davosis esinedes Trumpi kriitikute eest, rõhutades, et president on erinevalt mitmest eelkäijast pidanud vajalikuks foorumit külastada ning kes ei taha teda kuulata, võivad lahkuda.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: