Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump nimetas EL-i tollimakse jubedateks

{{1520749140000 | amCalendar}}
USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: Carolyn Kaster/AP Photo/Scanpix

USA president Donald Trump sarjas laupäeval suhtlusvõrgustikus Twitter Euroopa Liidu tollimakse, mida nimetas muu hulgas jubedateks.

"Euroopa Liit, suurepärased riigid, mis kohtlevad Ühendriike kaubanduses väga halvasti, kurdavad nüüd terase- ja alumiiniumi tollitariifide üle. Kui nad loobuksid omaenda jubedatest tõketest ja tariifidest USA toodetele, siis meie teeksime omalt poolt samamoodi," seletas Trump.

USA president kiitis neljapäeval heaks 25-protsendise imporditariifi terasele ja 10-protsendise alumiiniumile, meetmed jõustuvad 15 päeva pärast allkirjastamist. Uued tollimaksud ei puuduta esialgu Kanadat ja Mehhikot ning Trumpi sõnul võivad julgeoleku- ja kaubanduspartnerid meetmete vältimise üle läbi rääkida.

Imporditud terasele 25-protsendise ja alumiiniumile 10-protsendise importmaksu kehtestamine tekitab pahameelt EL-ile ja teistele suurtele USA kaubanduspartneritele. Samm tuli üllatusena USA liitlasriikidele ja isegi mõnedele presidendi lähedastele nõunikele.

Euroopa Liidu kõrgeim kaubandusametnik ütles laupäeval, et Ühendriigid ei toonud laupäeval peetud kõnelustel selgust terase- ja alumiiniumitollide osas, kuid kohtumised jätkuvad tuleval nädalal.

EL ekspordib aastas Ühendriikidesse umbes 5 miljardi euro jagu terast ja miljardi euro eest alumiiniumi ning Komisjoni hinnangul läheksid Trumpi tollitariifid liidule maksma aastas 2,8 miljardit eurot.

Trump ähvardab tõsta Saksa autode importmakse

Trump ähvardas tõsta importmakse Saksamaa autodele, kui Euroopa ei vähenda USA toodetele kehtivaid importmakse.

Trumpi avalduse taustal on tema otsus kehtestada importmaksud terase- ja alumiiniumiimpordile pea igast maailma riigist.

President ütles laupäeva hilisõhtul kihutuskoosolekul Pennsylvanias, et kui Euroopa ei vähenda USA kaupade importmaksu, "maksustame me Mercedes Benzi, maksustame BMW-d".

Pole selge, kas ähvardus on osa USA poliitikast või presidendi püüdlus teha meelehead teda kuulama tulnud inimestele.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: